Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach

Wyszukiwarka

43-410 Zebrzydowice

ul. Kochanowskiego 55

tel. 32 469 34 81

(at) w adresie e-mail należy zastąpić @

E-mail: szebrz(at)gmail.com

Energy drinki info dla rodziców

SzanowniRodzice! 
Po raz kolejny przychodzi nam się zmierzyć, z nowym zagrożeniem jakie czyha na zdrowie naszych dzieci. Producenci napojów energetyzujących prześcigają się w pomysłach, jak swój towar dobrze sprzedać nie dbając o dobro naszych pociech. Proponuje im się śmieciową energię, która szkodzi młodemu układowi nerwowemu i sercu. Naukowcy alarmują, że wysokie spożycie kofeiny może doprowadzić do uszkodzenia rozwijającej się wątroby, która nie potrafi jeszcze skutecznie rozłożyć tej substancji, ani szybko oczyścić z niej organizmu. Dlatego bardzo Was zachęcamy do zapoznania się z problemem nie tylko śmieciowego jedzenia, ale również śmieciowej energii pochodzącej z psychodrinków. 
Dziecko nie powinno przyjmować kofeiny pod żadną postacią! To substancja, która wpływa na środkowy układ nerwowy, u dzieci może powodować rozdrażnienie, przyspieszone tętno, drżenie rąk, ból głowy i zaburzenia snu. /dr Joanna Bajerska 
Lody z kofeiną, energetyzujące gumy do żucia, a nawet pobudzające jogurty - to tylko niektóre nowe artykuły, które z łatwością trafiają do naszych domów. Są niedrogie, modne, smakują dzieciom. Niestety, Rodzice wciąż nie zdają sobie sprawy, że zawarta w tych produktach energia jest niebezpieczna dla ich dzieci w okresie dorastania!
1 puszka psychodrinka odpowiada 6 filiżankom mocnej czarnej kawy - to z pewnością nie jest zdrowe!
Jeden na pięciu młodych ludzi pije energy drinki nawet kilka razy w tygodniu! Ilu z nich sięgnie po nowe produkty energetyczne? Zadbajmy o nasze dzieci - nauczmy je czerpać energię z dobrej wody mineralnej, warzyw, owoców i aktywności ruchowej. Wtedy na pewno będą zdrowe. 
Tylko ZDROWA ENERGIA doda skrzydeł Twojemu dziecku!
Napoje energetyczne: to inaczej psychodrinki, energy drinki, napoje energetyzujące.
Są to bardzo popularne w Polsce produkty spożywcze o charakterystycznym składzie i smaku zbliżonym do oranżady, które powstały z myślą o osobach dorosłych. Ich działanie polega na szybkiej, ale krótkotrwałej likwidacji zmęczenia i wzmocnieniu koncentracji. Zawierają substancje szkodliwe dla dzieci i kobiet w ciąży: duże ilości kofeiny, cukru, różnorodne substancje chemiczne z barwnikami na czele. Sprzedawane są w puszkach, małych butelkach, dużych butelkach (co sugeruje, że można tych napojów bezpiecznie wypić więcej), i niewielkich, skoncentrowanych "shotach". Mimo, że są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia, może je kupić i wypić każdy, bez ograniczeń.
Po przedawkowaniu tego rodzaju picia obserwuje się: niepokój i nerwowość, przyspieszenie tętna i oddechu, wzrost ciśnienia tętniczego, drżenie ciała, ból głowy, zaburzenia snu, odwodnienie, nadpobudliwość, halucynacje. Odnotowywano też zatrzymanie akcji serca!!!
Dzieci i młodzież spożywające napoje z dużą zawartością kofeiny i tauryny mogą w przyszłości chorować z powodu: otyłości, próchnicy, zaburzeń psychicznych, choroby wieńcowej, zaburzeń neuronalnych, przedwczesnego starzenia, osteoporozy, nerwic. Możliwe są również problemy z pamięcią, uzależnienie od kofeiny, której organizm musi przyjmować coraz więcej by utrzymać efekt pobudzenia. Wielu młodych w przyszłości sięgnie do przyjmowania innych substancji psychoaktywnych i się od nich uzależni. 
MAMO, TATO! KUPUJĄC DZIECKU PICIE SPRAWDŹ, CZY NIE ZAWIERA KOFEINY !!! Może wspólnie przygotujecie domowy sok lub kompot, by zdrowo rosło.