Światowy Dzień Wody 2024 r. w naszej szkole.

Światowy Dzień Wody, obchodzony corocznie 22 marca, jest inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych mającą na celu podkreślenie znaczenia wody pitnej i świadomości na temat zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi. Obchody tego dnia skupiają się na różnych kwestiach związanych z wodą, takich jak zapewnienie dostępu do czystej wody dla wszystkich ludzi, ochrona środowiska wodnego, walka z zanieczyszczeniami oraz edukacja społeczeństwa na temat znaczenia wody dla zdrowia, rozwoju i życia na Ziemi.

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody organizowane są liczne wydarzenia, takie jak konferencje, seminaria, kampanie informacyjne, akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz akcje charytatywne mające na celu poprawę dostępu do czystej wody w regionach dotkniętych niedoborem tego zasobu. Ponadto, co roku wyznaczany jest temat przewodni, który koncentruje uwagę na konkretnych aspektach związanych z gospodarką wodną i ochroną środowiska.

Światowy Dzień Wody stanowi ważną okazję do podkreślenia roli, jaką woda odgrywa w życiu ludzi i ekosystemów.

W tym roku w klasach młodszych przeprowadzono lekcje uświadamiające uczniom jest niezwykle istotnym elementem w życiu człowieka jest woda, pełniąc kluczową rolę w wielu aspektach naszego codziennego funkcjonowania oraz zdrowia. Uczniowie dowiedzieli się, że ludzki organizm składa się w większej mierze z wody i jest ona niezbędna do funkcjonowania wszystkich narządów, układów, komórek. Pełni także kluczową rolę w transporcie tlenu i substancji odżywczych. Pozwala także regulować temperaturę ciała i jest potrzebna do utrzymania odpowiedniej higieny osobistej poprzez mycie ciała, rąk, warzyw i owoców. Dzieci w ramach lekcji przez tydzień prowadziły dzienniczek w którym zapisywały do czego zużywają wodę. Ten dzienniczek był punktem wyjścia do analizy codziennego zużycia wody i stworzenia plakatów z pomysłami jak oszczędzać wodę.

W ramach projektu łączącego się ze Światowym Dniem Wody uczniowie klasy II b pisali na języku polskim bajki, których tematem przewodnim była kropelka wody. Oto kilka najciekawszych prac.

autor: Liliana Malinowska kl.2b

W głębi lasu żyła sobie rodzinka kropelek wody. Była tam mama, tata, którzy bardzo chcieli mieć dziecko. A wiecie jak rodzi się kropelka wody? Nie, to posłuchajcie!

Najpierw musi spaść deszcz, później mama musi złapać jedną kroplę i użyć trochę magii rodziny. Następnie rodzice wybierają czy kropelka będzie chłopcem, czy dziewczynką. Rodzina z lasu wybrała chłopczyka o imieniu Adamek, a nazwisko wiadomo... Kropelka.

autor: Wojciech Losa kl.2b

Kropla wody spadła z drzewa na kwiatek i tam się położyła. I gdy tak leżała zobaczyła ładnego wróbla i powiedziała:

- Dzień dobry!

A wróbel odpowiedział:

- Dzień dobry! I dodał: - Złamałem skrzydełko możesz mi pomóc?

- Tak, mogę ci pomóc, odpowiedziała kropla wody, tylko w jaki sposób?

- Zabierz mnie do magicznego drzewa.- odpowiedział wróbel.

- A jak cię mam tam zabrać?- zapytała kropelka.

- Tam jest rzeka, a na niej łódka. Popłyńmy nią!

I tak płynęli, aż wróbel zobaczył na brzegu piękną roślinkę i zapytał:

- Co to za piękny wiosenny kwiat?

- To krokus!- odpowiedziała kropelka

- Mogę go zerwać?-zapytał wróbel

- Nie! Dzikie krokusy są pod ochroną. Nie wolno ich ani deptać, ani zrywać!

Gdy tak rozmawiali dopłynęli do magicznego drzewa, gdzie wróbel odzyskał zdrowie, a potem odleciał z kropelką wody nie wiadomo gdzie.

autor: Zofia Biegun kl.2b

Kiedyś w lesie spadł deszcz. Jedna malutka kropla wody ożyła i powiedziała „ Dzień dobry wszystkim!” Pozostałe krople nic jej nie odpowiedziały tylko na nią dziwnie popatrzyły. Duża kropla deszczu, w końcu odezwała się : „Cześć, jak się nazywasz?”, a nasza kropelka odpowiedziała: - Błękitka! Wtedy okazało się, że jest to młodsza siostrzyczka kropli deszczu, która od dłuższego czasu jej szukała. Obie wróciły po pewnym czasie wróciły do swojej rodziny. A ich dom był w chmurach.

autor: Rafał Wójcik kl.2b

W morzu żyła sobie kropelka wody, ale wyparowała, a następnie z chmur spadła z deszczem. Potem trafiła do studni i wiadra. Ze studni do umywalki, a z umywalki do kanałów! Z kanałów do morza i znów wróciła do swoich przyjaciół w chmurach.

autor: Maja Owczarzy kl.2b

Dawno, dawno temu. Wysoko, wysoko w małej chmurce mieszkała dziewczynka o imieniu Kropelka. Mieszkała z rodzicami i trzema siostrami: Małgosią, Lusią i Lulu.

Pewnego dnia Kropelce znudziło się w chmurach i postanowiła wyruszyć w świat, więc się spakowała i opuściła dom. Skakała po białych chmurach i nie zauważyła dziury przez która spadła na ziemię. Na szczęście nic jej się nie stało, bo wylądowała na drzewie liściastym, na którym spotkała wiewiórkę.

- Dzień dobry pani! Kim pani jest?-zapytała

- Jestem wiewiórką, a ty?

- Nazywam się Kropelka. I opowiedziała wiewiórce o tym, jak się znalazła na Ziemi.

Od tego czasu Kropelka i wiewiórka zostały najlepszymi przyjaciółkami.

autor: Zuzanna Zorychta kl.2b

Pewnego razu na ziemię spadł deszcz, ale to nie był zwyczajny deszcz, tylko złoty.

Padał na Kaję, która miała 7 lat i akurat szła do szkoły. Dziewczynka złapała jedną kropelkę. Gdy zobaczyła jakiego jest koloru szybko pobiegła po słoik i zebrała siedem takich kropli. Po szkole pokazała je mamie. A mama zapytała: - Czy to złoty deszcz?

- Tak, mamo!- odpowiedziała Kaja.

Minęły trzy tygodnie. Z zebranego deszczu w cudowny sposób powstała ziemia, a z niej wyrósł piękny kwiat.