Planeta vs. tworzywa sztuczne – Dzień Ziemi 2024

Miliony ludzi na całym świecie obchodzą 22 kwietnia Dzień Ziemi. Wydarzenie to zostało zapoczątkowane w 1970 w Stanach Zjednoczonych, celem podkreślenia znaczenia ochrony środowiska. Temat przewodni w 2024 roku to “Planeta kontra plastik”.

Tegoroczne wydarzenie poprzedza historyczny traktat ONZ w sprawie tworzyw sztucznych, który ma zostać uzgodniony do końca 2024 r. Celem jest określenie zasad produkcji, wykorzystania i utylizacji tworzyw sztucznych. Ponad 50 krajów wezwało do redukcji zanieczyszczenia plastikiem do 2040 roku. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą pójść dalej i wzywają do 60% zmniejszenia produkcji wszystkich tworzyw sztucznych do 2040 roku. Ostatecznym celem jest osiągnięcie przyszłości wolnej od plastiku. Jak to osiągnąć? Poprzez:

1. Prowadzenie akcji informujących społeczeństwo o szkodliwym wpływie plastiku na ludzi, zwierzęta i różnorodność biologiczną.

2. Zwiększenie liczby badań naukowych nad szkodliwością plastiku.

3. Wycofywanie wszystkich jednorazowych tworzyw sztucznych do 2030 roku

4. Stosowanie przedmiotów wielokrotnego użytku.

5. Ograniczanie zakupu nowej odzieży – inwestowanie w ubrania dobre gatunkowo, które posłużą nam dłużej.

Tworzywa sztuczne stanowią ogromny problem środowiskowy zagrażający naszemu zdrowiu. Rozkładając się na mikroplastiki, uwalniają toksyczne chemikalia, które zanieczyszczają glebę, trafiają do rzek i oceanów. Ponadto krążą w powietrzu, którym oddychamy.

Jak obchodziliśmy Dzień Ziemi w naszej szkole?

1. Jak co roku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Sprzątamy dla Polski i uporządkowaliśmy tereny zielone wokół szkoły.

2. Uczniowie klasy 5b i 6c uczestniczyli w EKOfestonie, czyli w ogólnopolskim festiwalu ekologii w największym plenerze świata czyli w Internecie!

Program wydarzenia:

Zrób coś dla siebie z myślą o Ziemi. Warsztaty: ekozakładki

• Wpływ odpadów na życie zwierząt

• Dlaczego dym z domowego komina jest tak groźny?

• Proste rady na elektroodpady

• Wosk pszczeli - pochodzenie i przeznaczenie

• 5 pomysłów na ekologię w szkole

• Złoto ukryte w elektrośmieciach

• Rośliny naturalne filtry powietrza

3. Uczniowie klasy 5a wykonali plakaty o tematyce ekologicznej, które ozdobiły szkolny korytarz.

4. W ramach akcji SU „zgrana klasa” odbył się dzień w stroju ekologicznym – „eko-moda odpadkowa” (wyróżnienie otrzymała klasa 4a).

5. Na lekcjach geografii odbył się konkurs wiedzy ekologicznej.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I miejsce zajęła Oliwia Janota,

II miejsce Zuzanna Torbicka,

III miejsce Błażej Czaja.

Pamiętajmy, że nasze codzienne działania mają duży wpływ na środowisko w którym żyjemy!