Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach

Zielona Szkoła kl. 5b i 6b

Dzień piąty- 19.04.2024 r.

Dziś po śniadaniu, zaopatrzeni w suchy prowiant, wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Mieliśmy okazję pobawić się śnieżkami, gdyż w nocy spadł biały puch. Szczyty i zbocza gór oszronione i przyprószone śniegiem wyglądały bajecznie w pełnym słońcu. Po drodze zajrzeliśmy do Parku Czarnego Daniela, gdzie zobaczyliśmy niezwykle urozmaicony inwentarz: daniele, alpaki, lamy, sarny, jelenie, kozy, owce. Poznaliśmy zwyczaje i życie zwierząt, które mogliśmy własnoręcznie nakarmić. W drodze powrotnej, które przebiegło sprawnie i bezpiecznie, dzieliliśmy się wrażeniami i wspomnieniami z pobytu.

Dzień czwarty- 18.04.2024 r.

Przed południem odbyły się piernikowe warsztaty. Uczniowie uczyli się wałkować ciasto, wykrawać pierniczki, a następnie artystycznie je zdobili. Obie klasy miały też lekcje matematyki. Po obiedzie wyruszyliśmy do skansenu pod Babią Górą, gdzie poznaliśmy trudne życie górali, charakterystykę społeczności wiejskiej, funkcję jaką pełnił baca czy kowal w hierarchii. Z niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość, że w latach 80. XX wieku wielu ludzi w Zawoi mieszało w kurnych chatach bez prądu i bieżącej wody. Przeszliśmy ścieżką edukacyjną, podziwiając ośnieżone szczyty połyskujące w słońcu. U schyłku dnia, po kolacji poddaliśmy się gorącym rytmom zumby pod okiem instruktorki. Wieczorem zaś przy ognisku delektowaliśmy się smacznymi kiełbaskami i gorącą herbatą. Teraz przyszedł czas na pakownie walizek...

Dzień trzeci - 17.04.2024 r.

Ten dzień rozpoczęliśmy po obfitym śniadaniu przykładną nauką. W każdej klasie odbyły się lekcje j. polskiego i matematyki. Następnie przeszliśmy do działań praktycznych, wykorzystujących myślenie kreatywne i pracę zespołową. Przeprowadzone zostały warsztaty "Patchworkowe Cuda" pod okiem instruktora. Każdy uczeń wykonał własnoręcznie saszetkę/torebkę, która stanowi swoistą pamiątkę z wyjazdu. Zajęcia bardzo podobały się uczniom, dzieci odkryły talenty, o których nie miały pojęcia. Wytwory pracy zostały wysoko ocenione przez nauczycielkę plastyki. Wykorzystując w miarę dobrą pogodę, uczniowie grali w koszykówkę i piłkę nożną na boisku przy ośrodku, a także w ping-ponga i bilarda w sali obok jadalni. Inni spędzali czas na grze w planszówki. Po obiedzie młodzież zgłębiała tajniki malowania na szkle. Pod okiem fachowca uczniowie wykonywali na szklanych płytkach najpierw kontury, a potem wypełniali całość kolorami. Malowane z wielkim zaangażowaniem prace umieszczone zostały na wystawce w jadalni. Następnie odbyły się konkursy i zabawy integracyjne w sali kominkowej. Po kolacji młodzież bawiła się na dyskotece, tańcząc przy swoich ulubionych przebojach. 

 

Dzień drugi - 16.04.2024 r.

Dzisiaj po sytym śniadaniu wyruszyliśmy do Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie obejrzeliśmy interaktywną wystawę "Fauna i flora babiogórska". Wsłuchiwaliśmy się w odgłosy lasu, śpiew ptaków, porykiwanie niedźwiedzia. Gościliśmy w Izbie Pamięci Jana Pawła II, gdzie poznaliśmy związki Karola Wojtyły z tą ziemią. Podczas projekcji filmu rozpoznaliśmy "aktorów", którzy wczoraj gościli wieczorem u nas na wieczorze góralskim.

Po obiedzie wyruszyliśmy do lasu na mini-survival. Uczestnicy poznali  sposób sprawdzenia czystości wody  i dowiedzieli się jak filtrować wodę,  nauczyli się rozpalać  ognisko, poznali rośliny oraz zasadę budowy szałasu.

Wieczorem przeprowadzone zostały warsztaty, podczas których uczniowie wykonywali postacie zwierząt z siana. Kolekcja figurek  wieńczy klimatyczną salę kominkową. Te własnoręczne arcydzieła będą swoistą pamiątką z podróży.

Pierwszy dzień - 15.04.2024 r.

Dzięki wizycie w Zagrodzie Edukacyjnej w Marcówce przenieśliśmy się w niezwykły świat górali i pasterzy. Zobaczyliśmy bacówkę i zagrodę góralską z inwentarzem, zakosztowaliśmy pracy w gospodarstwie. Przekonaliśmy się, że zmleć mąkę, przesiać ją, utłuc w moździerzu ziarna to naprawdę nie to samo, co kupić w sklepie. Wykonaliśmy samodzielnie tradycyjne moskole, które niesamowicie smakowały, zwłaszcza z przecierem z jabłek lub z masłem. Mogliśmy własnoręcznie wykonać smaczne oscypki, obserwując niezwykły proces ich "produkcji".  Uczniowie w strojach ludowych przedstawili scenkę, w której wcielili się w postacie panien i zbójników ze znanej miejscowej legendy. Mogli też zagrać na wyjątkowym instrumencie - trombicie. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na spacer adaptacyjny po okoli i dotarliśmy do wyjątkowego pod względem krajobrazowym wodospadu. A wieczorem odbyło się spotkanie z góralami zawojskimi, którzy dynamicznie i humorystycznie zaprezentowali nam folklor góralski z legendami i wspólnym śpiewaniem. Zaprezentowali też różne rodzaje instrumentów muzycznych.