„Oko w oko z utopcym”

Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej w Zebrzydowicach w tym roku był obchodzony „na ludowo”. Uczniowie przebrani w stroje związane z tradycją Śląska Cieszyńskiego przeszli barwnym korowodem po czerwonym dywanie w auli szkolnej. Podziwialiśmy piękne Cieszynianki, utopce, nocznice, a nawet „beboki”.

W tym dniu dyrektor szkoły p. Katarzyna Dynek podsumowała kolejny, trzeci etap projektu „ Legendy i podania naszej ziemi - poznajemy dziedzictwo kulturowe regionu”. Uczniowie w auli, a potem w muzeum szkolnym zaprezentowali krótką inscenizację „Oko w oko z utopcym”, w której wystąpiła p. Izabela Gałuszka, pięknie recytując wiersz E. Michalskiej i tekst P. Gojawiczyńskiej.

Gościem, który nas kolejny raz odwiedził, był….Utopiec. Pani Jadwiga tym razem opowiedziała uczniom, „jak sie trzeja lyczyć, kie człowiek krepiruje, i jako działo pokrziwa, kie se ji nimocny popije, abo się nióm ponaciyro”.

Rady utopcowe chyba zadziałały, bo „(…) stareczka, kiero była fest nimocno, ogromnie krepirowała i prawiła, że ledwie zipie, ozaist naróz wydobrzała”.

O scenerię i klimat w auli zatroszczyła się p. Maria Kościelny, a oprawę muzyczną przygotowała p. Mariola Rojek.

Dzień ten poprzedzony był zgłębianiem legend i podań naszego regionu, ilustrowaniem czytanych tekstów, pisaniem własnych utworów, a nawet ich publikacją w „Pamiętniku Gminy Zebrzydowice”. Uczniowie uczestniczyli też w zajęciach (czytelniczych, języka polskiego, edukacji regionalnej) przybliżających historię, sylwetki ludzi, tradycję i zwyczaje. Zwiedzali miejsca uświęcone wielowiekową historią naszego regionu.

Zmaganiom uczniów i opiekunów cierpliwie towarzyszył z kamerą p. Mateusz Jagielski, który zrealizował trwały dokument filmowy rejestrujący poszczególne etapy pracy.

Projekt realizowany jest przez uczniów: Victorię Baszczyńską, Justynę Juraszczyk, Annę Janas, Lenę Kapałę, Maję Kwolek oraz Sandrę Wierzgoń pod kierunkiem K. Dynek, A. Kopiec i K. Knyps-Koryckiej.