DZIEŃ BEZ PLECAKA

W czwartek 21 marca w naszej szkole odbyła się najbardziej wyczekiwana akcja ostatnich tygodni. Oczywiście chodzi o „No backpack day”, czyli po prostu „Dzień bez plecaka”.

Zabawa polegała na tym, aby tego dnia przyjść do szkoły bez plecaków, jednocześnie przynosząc wszystkie potrzebne przybory szkolne.

Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA i zostało ustanowione w celu zwiększenia świadomości trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, ponieważ nie stać ich na zakup plecaka.

Warto wiedzieć, że „Dzień bez plecaka” wymyśliła Amerykanka Mongai Fankam, aktywistka i założycielka fundacji. M. Fankam. W dzieciństwie często jeździła do Kamerunu, gdzie szybko zorientowała się, z jak wielkimi trudnościami borykają się tamtejsze dzieci. Zaczęła działać we własnej szkole, zainteresowała tematem nauczycieli i społeczność szkolną.

W naszej szkole inwencja twórcza uczniów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania!