Dzień liczby π

14 marca po raz kolejny w naszej szkole świętowaliśmy dzień liczby π. W szkole pojawiły się informacje dotyczące naszej bohaterki oraz plakaty wykonane przez uczniów. Z tej okazji uczniowie klas czwartych przedstawili liczbę π w postaci barwnej spirali, której pomysłodawcą jest kanadyjski naukowiec Martin Krzywinski, zaś uczniowie klas piątych rysowali miasto π, w którym kolejne budynki miały tyle pięter ile wynoszą cyfry w rozwinięciu liczby π. Natomiast uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych spotkali się w auli szkolnej, gdzie zapoznali się z pierwszym odkrywcą bohaterki dzisiejszego dnia – Archimedesem oraz jego drogą do poznania przybliżenia liczy π.

Trzyosobowe drużyny reprezentujące poszczególne klasy rywalizowały w pięciu konkurencjach: tworzenia zdania tak aby kolejne wyrazy miały taką ilość liter jak kolejne cyfry rozwinięcia liczby π, układania tangramu stworzonego przez Archimedesa, wykonania naszyjnika z koralików w dziesięciu kolorach (każdy kolor odpowiadał określonej cyfrze w rozwinięciu liczby π), znajdowaniu określonych liczb w rozwinięciu liczby π oraz wyszukaniu błędu i zasady w kolorowych kwadratach przedstawiających rozwinięcie liczby π. Czas wykonania zadań określały utwory muzyczne związane z bohaterką dzisiejszego dnia. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z klasy 6b, drugie - 6a, trzecie – 7b. Cały program przygotowała wraz z uczniami nauczycielka matematyki pani B. Piguła.