Wycieczka do Carbonarium

14 lutego 2024r. uczniowie klas piątych naszej szkoły wspólnie z wychowawcami, wybrali się do Carbonarium – wystawy stałej przygotowanej przez Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica, której tematem przewodnim jest węgiel.

Na początku w poczekalni przywitała nas „lewitująca” bryła węgla. Następnie uczniowie obejrzeli film 3D, który pokazał jak powstał węgiel w kosmosie, a także poznali  historię wykorzystania węgla przez człowieka. Dzięki wirtualnej rzeczywistości dzieci mogły zjechać w głąb kopalni, zobaczyć jak wygląda kopalnia od wewnątrz. Ostatnim etapem zwiedzania była projekcja filmu dotycząca genezy rozwoju przemysłu górniczego w Jastrzębiu-Zdroju w kontekście historii miasta i powstawania jastrzębskich kopalń.