Nasze laboratorium - rok szkolny 2023/2024

W ramach programu “Laboratoria Przyszłości”, w budynku „C”, odbyło się wewnątrzszkolne spotkanie dla nauczycieli klas I-III z zakresu wykorzystania klocków Lego Education Spike. Celem programu jest umożliwienie uczniom rozwijania ich zainteresowań poprzez uatrakcyjnienie procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności. Uczniowie naszej szkoły tworzyli modele według podanej instrukcji, a później programowali je, aby uzyskać zaplanowane działania. Podczas pracy inspirowali się nawzajem swoimi pomysłami co wzbogaciło pracę w grupach.

Klasy 6 i 7 zajęcia w laboratorium realizują w ramach zajęć nadobowiązkowych mających na celu rozwijanie kreatywności uczniów. Sprzęt,w miarę możliwości wykorzystywano także na lekcjach, jako okazja do atrakcyjnego zdobywania nowych wiadomości. Urządzenia do zapisu obrazu i dźwięku pozwalają uwieczniać uroczystości szkolne i środowiskowe, oraz inne przejawy życia szkolnego. Ułatwia to i umożliwia prowadzenie strony internetowej, redagowanie gazetki uczniowskiej, prowadzenie kroniki itp. Sprzęt wykorzystano też podczas organizowania szkolnego festiwalu nauki.

Dzięki wirtualnemu laboratorium „Empiriusz” uczniowie mogą w bezpieczny sposób wykonywać i obserwować doświadczenia, które w realnym świecie czasem mogą stwarzać zagrożenie. Eksperymenty te mogą być wielokrotnie powtarzane. W ramach projektu Lego Spike Education uczniowie projektowali własne konstrukcje, ćwiczyli umiejętność rozwiązywania problemów i opowiadania historii podczas zabawy uczącej wytrwałości i samodzielnego myślenia. Ponadto kształtowali i doskonalili zdolności manualne i techniczne, a także rozwijali myślenie matematyczne.