Aktywna Tablica 2023 – podsumowanie I semestru roku szkolnego 2023/2024

W ramach współpracy nauczycieli mamy dostęp do platformy e-lerningowej MOODLE „Sieć szkół uczestniczących w programie Aktywna Tablica - edycja 2023”, która służy do wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą, doświadczeniem, udostępniania własnych materiałów dydaktycznych, korzystania z innych, jak również do rozwiązywania problemów z jakimi spotykamy się w szkole.

Działania szkoły w ramach realizacji programu Aktywna Tablica

1.  Uczestniczenie przez wskazaną grupę nauczycieli szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej, szkoły za granicą lub SOSW w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu.

Nauczyciele aktywnie uczestniczą w konferencjach, szkoleniach, webinarach dotyczących stosowania TIK (załącznik tabela1)

2)  Uczestniczenie przez przynajmniej jednego nauczyciela szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej, szkoły za granicą lub SOSW w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, w tym:

a)  udziale w co najmniej trzech spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli,

16 listopada 2023 odbyło się pierwsze z trzech spotkanie koordynatorów programu „Aktywna Tablica”.

b)  zorganizowaniu w szkole lub SOSW, w ramach uczestnictwa w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, co najmniej dwóch lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu,

1 lekcja

Lekcja otwarta dla rodziców i nauczycieli

Temat: Pora ubierać choinkę. Zajęcia z wykorzystaniem TIK.

Data: 15.12.2023 r.

2 lekcja

Lekcja otwarta j. angielski - wykorzystanie TIK

Data: 4 I 2024r.

Temat: 'Quantities’ - określanie ilości i policzalności rzeczowników (communication practice)

c)   dzieleniu się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, w szczególności opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK, przykładów dobrych praktyk;

Do tej pory udostępniono jeden konspekt z j. angielskiego.

3)  Wyznaczenie szkolnego e-koordynatora do koordynowania działań w zakresie stosowania TIK w szkole lub SOSW oraz powołaniu nauczycielskich zespołów samokształceniowych, które wspierają dyrektora szkoły lub SOSW i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły lub SOSW z wykorzystaniem TIK;

Na początku nauczyciele pomagali sobie z obsługą monitorów interaktywnych, omawiano dostępne funkcje.

Na bieżąco nauczyciele dzielą się ciekawymi propozycjami w zakresie TiK. Na wybranych zajęciach korzystają z platformy mTalent.pl i dostępnych tam programów.

4)  Wykorzystywanie TIK na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w każdym oddziale szkoły biorącej udział w Programie, w wymiarze co najmniej 5 godzin zajęć edukacyjnych średnio w każdym tygodniu nauki w każdym roku szkolnym realizacji Programu począwszy od dnia zainstalowania i uruchomienia pomocy dydaktycznych;

Od 10 października 2023 dokumentujemy w dziennikach lekcyjnych wykorzystanie TiK na zajęciach. 5 godzin lekcyjnych w każdym oddziale tygodniowo.