Baczyński uszlachetnia

W piątek 19 stycznia br. po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczcili rocznicę urodzin K. K. Baczyńskiego. Celem programu artystycznego było pokazanie, że Patron Szkoły to nie tylko postać z portretu, podręcznika i znany poeta, ale młody człowiek, który miał plany, marzenia, zmagał się z chorobą (astma), borykał się ze szkolnymi przedmiotami. Jego zamierzenia związane ze studiowaniem grafiki w Akademii Sztuk Pięknych, a potem w Paryżu, legły w gruzach, gdy wybuchła wojna. Na pytania, czy Baczyński musiał walczyć, zginąć w powstaniu, co to jest jedność myśli i czynu, nie odpowiemy. Odpowiedzi możemy szukać w Jego poezji: Człowiek, który ma wolną wolę od Boga przydaną, z chwilą narodzin otwiera swoją kartę życia. Bóg ją zamyka.

Wiersze w programie zostały wyśpiewane, gdyż Poeta uważał, że słowo łączone z obrazem i muzyką stanowi szczególny wyraz sztuki.

Uczniowie pokazali, że chcą i potrafią naśladować swojego Patrona. W wydanym w grudniu Pamiętniku Gminy Zebrzydowice czwartoklasiści ilustrowali niektóre teksty, uwalniając swoją wyobraźnię i niezaprzeczalny talent plastyczny. W tej samej książce znalazły się wiersze laureatek konkursów poetyckich (niektóre zaprezentowano w programie).

Jak widać, Baczyński, mimo że w tym roku przypada 80. rocznica Jego śmierci, jest ciągle aktualny. Wiersze Patrona Szkoły to poezja na czas próby. Ma podtrzymać w trudnych chwilach, także osobistych. Uczy, że nie wolno się poddawać w zagrożeniu, chorobie, w walce. Co nam daje, na co uwrażliwia Poeta, mistrz słowa?

Jedno wiemy na pewno: Baczyński uszlachetnia.