Rządowy Program Aktywna tablica 2023

Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach otrzymała dofinansowanie w ramach zadania Rządowego programu rozwijana szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno- komunikacyjnych na lata 2020-2024 - „Aktywna tablica”.

W ramach programu „Aktywna tablica”-edycja 2023 skierowanego do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w Szkole Podstawowej w Zebrzydowicach zostały zakupione 4 monitory interaktywne oraz specjalistyczne oprogramowania, jak również różne narzędzia i pomoce dydaktyczne do zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz specjalistycznych.

W związku z realizacją rządowego programu Aktywna Tablica, w dniu 16 października 2023 r. powstała „Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli stosujących TIK”. Szkoły uczestniczące w sieci:

• Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach

• Szkoła Podstawowa w Kończycach Małych

• Szkoła Podstawowa w Marklowicach Górnych

W ramach realizacji założeń programu Dyrektor szkoły Katarzyna Dynek, powołała w szkole e-koordynatora: mgr Agnieszkę Ziętek oraz zespół samokształceniowy.

Cele pracy zespołu:
1. Wymiana informacji oraz dzielenie się dobrymi praktykami w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnej z wykorzystaniem działań projektu Lekcja: ENTER
2. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi dydaktycznych na zajęciach lekcyjnych oraz specjalistycznych w celu podniesienia jakości pracy szkoły oraz świadomej pomocy uczniom.
3. Zwiększanie kompetencji nauczycieli oraz przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym.
4. Kształcenie umiejętności umożliwiających korzystanie z nowoczesnych urządzeń.

Zadania zespołu:

- Udział członków zespołu w spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli- Aktywna tablica
- Prowadzenie zajęć otwartych dla nauczycieli z wykorzystaniem TIK w nauczaniu przy użyciu monitorów interaktywnych oraz nowych narzędzi dydaktycznych
- Udział w szkoleniach z zakresu TIK, wymiana doświadczeniami.
- Opracowywanie scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK, przykłady dobrych praktyk.
- Poszukiwanie ciekawych rozwiązań edukacyjnych i propagowanie ich wśród nauczycieli – wskazywanie ciekawych rozwiązań, znajdujących się na stronach internetowych, udostępnianie linków.

Więcej na temat programu: https://www.gov.pl/web/edukacja/aktywna-tablica