PODSUMOWANIE TRWAJĄCEJ OD 29.09-05.10 OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „CZYTAMY Z SERCEM”

W piątek, 29 września nasza szkoła włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy z Sercem”. Było to wydarzenie łączące dwa obchodzone tego dnia święta nietypowe: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Serca. Celem akcji była promocja literatury i czytelnictwa oraz poszerzanie wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Uczniowie wysłuchali przez radiowęzeł fragmentu książki W. Grajkowskiego „Krew”. Ponadto na lekcjach języka polskiego czytano fragmenty lektury E. Schmitta „Oskar i pani Róża”.

W akcję aktywnie włączył się Samorząd Uczniowski. Podczas przerw rozdawali cytaty poświęcone w/w tematyce, a w klasie 4b odczytali fragmenty książki Wojciecha Widłaka „Dwa serca anioła”. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali kartki z konturem serca, które mieli pokolorować.

Na korytarzach szkoły pojawiły się również cytaty związane z tą tematyką (zostały one również odczytane przez radiowęzeł) oraz plakaty propagujące głośne czytanie i profilaktykę zdrowego trybu życia.

Grupa uczennic odwiedziła poszczególne klasy i rozdawała karteczki z najpiękniejszymi cytatami. Na zajęciach świetlicowych uczniowie podczas głośnego czytania poszerzyli wiedzę na temat układu krwionośnego, a także rozwiązywali quiz pierwszej pomocy oraz quiz z sercem.

Uczniowie klas najmłodszych wysłuchali ,, Bajki o sercu", narysowali, pokolorowali serduszka według własnego pomysłu i na ich odwrocie zamieścili rady, którymi należy się kierować każdego dnia, aby mieć zdrowe serce.

We wszystkich klasach, na wybranej lekcji uczniowie słuchali głośno czytanych fragmentów książek dotyczących serca, a chętni wykonywali prace plastyczne, ilustracje, kolorowanki, karty pracy.

Klasa 6b ulicami Zebrzydowic wyruszyła na „spacer serc”. Uczniowie z czerwonymi serduszkami, balonami oraz plakatem promującym akcję przeszli do Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie wysłuchali fragmentu przejmującej książki Laury Summers „Dwa serca”. Na zakończenie odbyła się krótka dyskusja na temat dylematów związanych z wyrażeniem zgody na przeszczep organów oraz świadomości faktu, iż aby dostać serce, ktoś musi umrzeć.