Wrzesień 2023

W poniedziałek 11 września naszą szkołę odwiedzili wspaniali goście: Holender żydowskiego pochodzenia Edjo Frank wraz z małżonką oraz pastor Wiesław Kulawiec.

Pan Enjo spotkał się w naszej szkole z uczniami klas ósmych, dyrekcją i nauczycielami . Jego niezwykle wzruszająca opowieść przeplatana była prezentacją fotografii z czasów II wojny światowej Holocaustu . Uczniowie poznali historię rodziny pana Enjo, wywodzącą się z Rotterdamu. W czasie II wojny światowej czworo członków rodziny naszego gościa zginęło w niemieckim obozie pracy, mieszczącym się w tym czasie na terenie Zebrzydowic . Nasz gość opowiedział również o tym w jaki sposób propaguje wiadomości o tragicznej przeszłości swej rodziny.

Z dziejami swojej rodziny - Dzikowskich - zapoznała nas także małżonka pana Enjo. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań , z czego skorzystali. Spotkanie zakończono słowami - Nigdy więcej wojny !

Dnia 21.09.2023 r. nauczycielka naszej szkoły, zarazem koordynatorka projektu Szkoła Patriotów- Danuta Taruc-   uczestniczyła  w konferencji naukowej: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40) – rzecz o braterstwie. Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej.

Konferencja odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Oficjalne otwarcie konferencji poprowadzili Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty, oraz dr Andrzej Sznajder, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Uczestnicy zostali zapoznani z niezwykle ciekawymi prelekcjami dotyczącymi różnych  aspektów polskiej pomocy dla społeczności żydowskiej w czasie niemieckiej okupacji.

Poza prelekcjami można było także obejrzeć wystawę „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali także książki poświęcone Bohaterowi trzech narodów- polskiego, węgierskiego i żydowskiego- Henrykowi Sławikowi , a także publikację IPN- " Nie tylko o Ulmach- o pomocy udzielanej Żydom w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939- 1945. "