PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W tym roku Stwarzyszenie, jako hasło przewodnie wybrało – „The School Library:
My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli:

Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie
kreatywność i wyobraźnia”.

Hasło tegorocznego MMBS daje możliwość pokazania ważnej funkcji biblioteki szkolnej jako miejsca, które nie tylko wspiera edukację szkolną, ale też dzięki swojej ofercie i atmosferze pokazuje inne horyzonty, ułatwia kontakt z różnymi gatunkami piśmiennictwa, rozwój własnych zainteresowań, sprzyja refleksji, spokojnemu, bezstresowemu wykorzystaniu czasu.

Biblioteki szkolne, są czymś w rodzaju szkolnego domu kultury, klubu dyskusyjnego, miejsca spotkań, integracji rówieśniczej, inspiracji, zachęty do obcowania z kulturą i dostosowaną do wieku rozrywką.

Skoro hasło MMBS mówi o kreatywności i wyobraźni, chcemy korzystać z pomysłów i zaangażowania wszystkich uczniów, wykorzystać ich uzdolnienia i zainteresowania. Wspólne świętowanie to współdziałanie w grupie!

Poniżej przedstawiamy pierwszą naszą propozycję w ramach tych obchodów, kolejne już wkrótce

KONKURS NA MEM PROMUJĄCY KSIĄŻKĘ,
CZYTANIE LUB BIBLIOTEK
Ę

Organizator: Biblioteka Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego
w Zebrzydowicach

Adresat konkursu: uczniowie szkoły podstawowej kl. 4-8

Termin składania prac do 25 października 2023 r. ( w bibliotece szkolnej)

Cele konkursu:

- zachęcenie uczniów do aktywności twórczej,

- pobudzanie kreatywności i pomysłowości,

- promocja czytelnictwa i biblioteki szkolnej,

- rozwijanie umiejętności plastycznych,

- promocja szkolnych talentów.

Przedmiot oceny konkursowej:

Przedmiotem konkursu jest przygotowanie memu, który będzie dotyczył książki, czytania lub biblioteki.

Opatrzenie rysunku krótkim, trafnym i błyskotliwym tekstem.

Praca ma być własnym autorskim pomysłem, a nie odwzorowaniem memów dostępnych w internecie. Może być wykonana przy użyciu programu komputerowego (należy ją wydrukować na kartce w formacie A4) lub ręcznie dowolną techniką,
na brystolu o formacie A 4.

Dane autora (imię, nazwisko, klasa) należy umieścić na dołączonej do pracy kartce.

Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej szkoły.