Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, obchodzony 29 września, to jedno  z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne.Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia!

Nasza szkoła włączyła się również w ogólnopolską akcję „Czytamy  z Sercem”. Łączy ona świętowanie Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca.

Główne cele akcji to: promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania i chorób, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia, jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.