"Pozwól mi działać, a zrozumiem-przez doświadczenie do wiedzy" - wycieczka do Katowic

20 września 2023 chętni uczniowie klas: siódmej i ósmej wzięli udział w wycieczce szkolnej zorganizowanej zgodnie z treściami innowacji pedagogicznej- " Pozwól mi działać, a zrozumiem-przez doświadczenie do wiedzy" do Katowic do Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego. Uczniowie mogli uczestniczyć w kilku wykładach, prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego oraz pracowników innych placówek naukowo-badawczych.

Pierwszym naszym przystankiem były Osobliwości Świata Fizyki – wykłady z pokazami eksperymentów:

1. Na grzbietach fal

Fale kojarzą się nam zwykle z wodą i morzem, jednak, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, nieustannie się nimi posługujemy. W różnych formach i postaciach, w materii i w próżni – fale są obecne wszędzie wokół nas. Podczas eksperymentów poznaliśmy zaskakujące zjawiska związane z falami, z ich rozchodzeniem się i nakładaniem, a także z ich oddziaływaniem z materią. Zobaczyliśmy też, jak można wykorzystać najprostszą wiedzę o falach, nieomal w każdej dziedzinie życia – muzyce, sporcie, kuchni czy komunikacji…

1. Niebezpieczny przyjaciel – ogień.

Opanowanie ognia stało się punktem zwrotnym w ewolucji człowieka. Uniezależniliśmy się od ciemności, zyskaliśmy źródło ciepła i energii, zmienił się także sposób odżywiania. Ogień ma jednak też drugie oblicze, to groźny i niszczycielski żywioł. Nawet dzisiaj nie potrafimy skutecznie gasić pożarów, trawiących lasy na całym świecie. Podczas eksperymentów odkryliśmy fascynujące aspekty fizyczne towarzyszące spalaniu i dowiedzieliśmy się, jak z nim walczyć.

Drugim naszym przystankiem była Prehistoria i spotkanie z współtwórcą naszego podręcznika do biologii dr Andrzejem Boczarowskim z zawodu paleontologiem, geologiem, muzeologiem, grafikiem i informatykiem programistą, który przybliżył nam tematy.:

1. Czarne dziury

Czarne dziury to obszary przestrzeni, w których grawitacja jest tak silna, że nic nie może się z nich wydostać, nawet światło, powstają z zapadania się jąder bardzo masywnych gwiazd po wybuchu supernowej. Cechuje je własność zwana horyzontem zdarzeń, oznaczająca granicę, poza którą nie można zaobserwować niczego, co dzieje się w jej wnętrzu

1. Najgroźniejszy wulkan Świata

Wulkany są zjawiskami przyrodniczymi, które trudno jednoznacznej klasyfikacji, a przewidywanie ich erupcji jest współcześnie kluczowe dla cywilizacji, ponieważ znaczna część społeczeństwa żyje w ich sąsiedztwie. Jednym ze sposobów oceny zagrożenia wulkanów jest ich podział ze względu na tak zwany wskaźnik eksplozywności wulkanicznej (VEI). Autor pokazu przybliżył nam problemy współczesnej wulkanologii oraz wskazał potencjalne zagrożenia wulkanizmu, w tym te zagrażające także Polsce.