Luty 2023

24 lutego 2023 roku uczniowie wchodzący w skład Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunem odwiedzili  cmentarz parafialny w Zebrzydowicach, gdzie znajduje się Mogiła  Siedmiu Nieznanych Żołnierzy – Bohaterów poległych w walce z najazdem czeskim w obronie Ziemi Śląskiej z  1919 roku .

Miesiąc wcześniej, odbyła się tu ważna uroczystość-  Msza Święta sprawowana w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach o godzinie 11:00, którą uświetniła Kampania Reprezentacyjna Straży Granicznej. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście, a naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Katarzyna Dynek. Po mszy wszyscy przemaszerowali na przykościelny cmentarz, gdzie miał miejsce Apel Poległych zakończony salwami i złożeniem kwiatów na Mogile.
      O tym tragicznym wydarzeniu, jakim był najazd czeski na Śląsk Cieszyński , uczniowie naszej szkoły dowiadują się na zajęciach edukacji regionalnej, historii oraz języka polskiego, podczas wyjść klas na cmentarz w okolicach  dnia Wszystkich Świętych , a także podczas wycieczek do pobliskiego Cieszyna.
      Dzięki temu pamięć o tych tragicznych losach zostanie zachowana dla następnych pokoleń.