Podsumowanie innowacji pedagogicznej „Przez Polskę na ludowo”

12 czerwca w auli szkolnej odbyło się spotkanie z folklorem „Przez Polskę na ludowo”, które było podsumowaniem innowacji pedagogicznej realizowanej w tym roku szkolnym w klasach Ib, Ic, IIa, IIb i IIIa.

W I części programu dzieci przedstawiły poznane regiony Polski. Zaprezentowały piosenki i tańce charakterystyczne dla tych regionów, a więc taniec „Trojak” i zbójnicki oraz piosenki: „Jadą goście, jadą”, „Szła dzieweczka” (solistka: Sabina Stańczyk, akompaniament na gitarze: Łukasz Feruga), „Idzie dysc”, „Czerwone jabłuszko”. Zgromadzeni goście wysłuchali kaszubskiej wyliczanki oraz poznali brzmienie dud wielkopolskich. Obejrzeli także prezentację na temat łowickich wycinanek.

II część programu, oparta na utworach Jana Chmiela i Anieli Kupiec, poświęcona była w całości Śląskowi Cieszyńskiemu. Dzieci pięknie recytowały i śpiewały oraz zatańczyły taniec „Cieszyniok”. Uczniowie odegrali pełne humoru scenki pt. „Ciepełko szkolnej klasy” oraz „Ballada bicyglowo”, w których gościnnie wystąpili uczniowie z klas starszych Arkadiusz Serwotka i Sebastian Szewczyk. Alícia Musiołek Pieretti i Sabina Stańczyk, uczennice klasy IIIa, prezentowały swoje umiejętności gry na skrzypcach w utworach „Płyniesz Olzo” i „Ojcowski dom”.

Występ zakończono wysłuchaniem hymnu Beskidów „Szumi Jawor”. Wszystkim uczniom biorącym udział w innowacji rozdano pamiątkowe książeczki „Pokoloruj Śląsk Cieszyński”.

Spotkanie z folklorem było okazją do zwrócenia uwagi na „urodę rodzinnej ziymeczki, jej tradycje i obyczaje, które odchodzą w przeszłość”. Licznie przybyłym rodzicom i dziadkom dostarczyło wiele radości i wzruszeń.