"Nasi rodzice opowiadają o swojej pracy"

W ramach projektu „ Nasi rodzice opowiadają o swojej pracy” w tym roku szkolnym klasa Ib miała okazję spotkać się z trójką rodziców, którzy przybliżyli uczniom specyfikę pracy w zawodzie pielęgniarki, sprzedawczyni i policjanta.

Jako pierwszą gościliśmy w klasie pielęgniarką z izby przyjęć panią Bożeną Sprownik, która podzieliła się z nami ważnymi informacjami na temat dbania o zdrowie, profilaktyki oraz postępowania w przypadku ran i urazów.

Mama Franka rozpoczęła spotkanie od omówienia podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Podkreśliła, jak ważne jest regularne wykonywanie aktywności fizycznej, prawidłowe odżywianie i odpowiednią ilość snu. Podzieliła się również wskazówkami dotyczącymi utrzymania higieny osobistej i zwróciła uwagę na konieczność unikania nałogów.

Następnie przedstawiła nam podstawowe zasady postępowania w przypadku ran i urazów. Omówiła, jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach awaryjnych, takich jak złamania, oparzenia czy krwotoki. Podkreśliła, że najważniejsze jest zachowanie spokoju, wezwanie pomocy i podjęcie odpowiednich działań ratujących życie, takich jak zatrzymanie krwotoku lub ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji.

Pielęgniarka pokazała nam również podstawowe narzędzia medyczne, takie jak opatrunki, bandaże, strzykawki, czy termometry. Przedstawiła nam sposób ich prawidłowego użytkowania i zwróciła uwagę na konieczność zachowania higieny przy udzielaniu pomocy medycznej.

Na zakończenie spotkania mieliśmy okazję zadać pytania, na które pani pielęgniarka odpowiadała w sposób przystępny i zrozumiały dla naszego wieku, co pomogło nam lepiej zrozumieć tematy związane z naszym zdrowiem.

Następnie mieliśmy okazję spotkać się z mamą Zuzi, panią Magdaleną Zorychtą- sprzedawczynią w sklepie. Spotkanie miało na celu przybliżenie nam pracy w handlu oraz dostarczenie informacji na temat funkcjonowania sklepu i obsługi klienta.

Sprzedawczyni rozpoczęła spotkanie od krótkiego wprowadzenia, w którym przedstawiła nam ogólne zasady i procedury obowiązujące w sklepie. Wyjaśniła nam, że zadaniem sprzedawcy jest nie tylko obsługa klienta, ale także utrzymanie czystości w sklepie, uzupełnianie towaru na półkach oraz dbanie o porządek.

Następnie sprzedawczyni omówiła z nami różne aspekty obsługi klienta. Przedstawiła nam zasady uprzejmości, takie jak grzeczne witanie klientów, udzielanie informacji o produktach i pomoc przy wyborze, a także właściwe zamykanie transakcji. Podkreśliła, że najważniejsze jest zadowolenie klienta i pozytywne doświadczenie zakupowe.

Sprzedawczyni opowiedziała nam również o różnych rodzajach towarów dostępnych w sklepie. Omówiła różne kategorie produktów i wskazała, jak są one zorganizowane na półkach i w magazynie. Wyjaśniła nam, jakie są główne kryteria przyjęcia towaru do sprzedaży, takie jak jakość, data ważności i zgodność z przepisami.

Było to bardzo interesujące doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć kulisy pracy sprzedawców

Początkiem czerwca uczniowie klasy Ib mieli niezwykłą okazję spotkać się z dwoma policjantami – panem Andrzejem Biegunem i panem Kamilem Jędrusikiem. Spotkanie miało na celu zwiększenie naszej świadomości na temat zasad ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa na drodze. Było to wyjątkowe doświadczenie, które dostarczyło nam wielu cennych informacji.

Policjanci rozpoczęli od przypomnienia podstawowych zasad ruchu drogowego, takich jak przejście przez pasy, korzystanie z sygnalizacji świetlnej i przestrzeganie ograniczeń prędkości. Podzielili się z nami również ważnymi informacjami na temat bezpieczeństwa na drodze, takimi jak noszenie odblasków, używanie kasków podczas jazdy na rowerze czy zachowanie ostrożności przy korzystaniu z przejść dla pieszych. Wspomnieli również o konsekwencjach łamania przepisów drogowych i zwrócili uwagę na znaczenie odpowiedzialności każdego uczestnika ruchu drogowego.

Byliśmy bardzo zainteresowani opowieściami policjantów o ich codziennej pracy. Opowiedzieli nam o sytuacjach, z jakimi się spotykają, jak kontrolują ruch i dbają o nasze bezpieczeństwo. Pokazali nam także niektóre elementy wyposażenia policyjnego.