Uroczysta akademia z okazji święta Odzyskania Niepodległości

10 listopada w szkolnej auli o godzinie 10.55 rozpoczęła się uroczysta, podniosła i nastrojowa akademia upamiętniająca kolejną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości po 123 latach niewoli.

Program artystyczny składał się z informacji historycznych, wierszy oraz krótkich scenek rodzajowych przedstawiających najważniejsze momenty historyczne na drodze do wolności. Na scenie pojawiły się zatem uosobione państwa zaborcze, które zniewoliły Polskę, był Józef Wybicki – autor naszego hymnu narodowego, był również Napoleon, niestety pokonany przez Rosję. Po dwóch scenach inscenizacji wybiła godzina 11.11 i wtedy wszyscy uczniowie zgromadzeni w auli przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. W odpowiedniej postawie odśpiewano cztery zwrotki „Mazurka”. W drugiej części programu przypomniano jeszcze dwa powstania narodowe – listopadowe i styczniowe, wreszcie I wojnę światową i odzyskanie wolności 11 listopada 1918 roku, a Polska (Ania Czyż – VIc) teatralnie wyswobodziła się z kajdan. Na zakończenie wystąpił szkolny chór, a następnie wszyscy uczniowie wzięli udział we wspólnym śpiewaniu polskich pieśni patriotycznych. Atmosfera była cudowna, a dzieci ubrane galowo z biało – czerwonymi kotylionami uświetniły całą uroczystość.