#SzkołaPamięta

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Akcja ta odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji #SzkołaPamięta w klasie 8d odbyły się zajęcia wychowawcze o ważnych bohaterach i postaciach, których warto pamiętać w związku ze zbliżającym się okresem świąt zadusznych.

Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego razem z opiekunami udali się w piątek 28 października na groby zmarłych nauczycieli, osób bliskich sercu, poległych żołnierzy, więźniów obozu pracy, a także lokalnych bohaterów. W imieniu całej społeczności szkolnej wolontariusze uporządkowali zaniedbane groby i zapalili znicze symbolizujące pamięć uczniów o tych, którzy niestety już od nas odeszli.

Dzięki takim działaniom młodzi ludzie stają się bardziej wrażliwi na potrzeby pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej małej ojczyzny.