Brama Nadziei

W czwartek, 20 października , w murach naszej szkoły gościliśmy niezwykłą osobę – Panią Barbarę Bałon , przedstawicielkę Fundacji „Brama Nadziei – Petach Tikva” .

Fundacja „Brama Nadziei – Petach Tikva” ma na celu propagowanie idei szacunku i tolerancji dla każdego człowieka. Poprzez omawianie pozytywnych i negatywnych zachowań, chce zapobiegać wszelkiej dyskryminacji. Subtelnie oraz z wyczuciem przedstawia martyrologię narodu żydowskiego. Jej celem jest kształtowanie nie tylko postawy jednostki, ale również relacji w grupie pod kątem personalnej i społecznej wrażliwości.

Prowadząca opowiedziała uczniom klas siódmych i ósmych historię żydowskiej dziewczynki, która przeżyła Holokaust, bezduszne czasy komunizmu.

Szczególną uwagę zwróciła na rozwijanie wśród młodzieży wrażliwości na ludzką krzywdę, oraz na reagowanie na takie postawy, jak: obojętność, nietolerancja, uprzedzenia i nienawiść.

Pani Barbara akcentowała to, aby pozytywne nawyki wyryły się na sercach i zakorzeniły w umyśle młodych ludzi, pozostawiając niezniszczalny, pozytywny wzorzec postępowania, który będzie procentował w ich życiu dorosłym, w myśl zasady: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

W ten sposób powstała nazwa: „Brama Nadziei – Petach Tikva”, gdyż wg prowadzącej – “wierzymy, że jest nadzieja na wychowanie pokolenia, które poprzez właściwą edukację stanie się odpowiedzią dla naszego kraju i świata.

Obecne pokolenie dzieci to ludzie, którzy w przyszłości będą podejmować ważne decyzje. Wszyscy chcielibyśmy widzieć polską młodzież odpowiedzialną, światłą, wrażliwą na krzywdę drugiego człowieka. Chcemy widzieć młodzież, z której będziemy dumni.

Kiedy kształtujemy postawy młodego pokolenia, kształtujemy przyszłość naszego narodu oraz postrzeganie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Wiele odpowiedzialności spoczywa w naszych rękach.’’

Była to bardzo pouczająca lekcja historii, empatii i tolerancji dla uczniów.