INNOWACJA PEDAGOGICZNA: „Szyję, bo lubię i pomagam innym”

Od listopada w naszej szkole będziemy realizować innowację „Szyję, bo lubię i pomagam innym ”. Jej mottem są słowa Maya Angelou: ’’Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz ‘’

Inspiracją do opracowania innowacji stała się nasza ubiegłoroczna współpraca z Panią Martą Florkiewicz- Borkowską, Nauczycielką Roku 2017, inicjatorką wielu ogólnopolskich akcji, m.in. Słowa Krzywdzą czy Emotkowe Pożeracze Smutków. To właśnie jej wielkie doświadczenie w pracy z wykorzystaniem filcu i elementów rękodzieła z młodzieżą gimnazjalną połączone z jej entuzjazmem pozwoliły nam podjąć decyzję o zainicjowaniu naszej innowacji. W ubiegłym roku wraz z uczennicami i uczniami klas ósmych przystąpiliśmy do akcji szycia emotek, które nastepnie zostały przekazane dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie oraz dzieciom z Ukrainy. W tym roku zamierzamy nie tylko kontynuować, ale także rozszerzyć działania, m.in. o udział uczniów młodszych .

Innowacja realizowana będzie w całym roku szkolnym 2022-2023 podczas zajęć dodatkowych. Jako formę kształcenia przyjmuje się formę warsztatowo - praktyczną. Do naszej innowacji zostaje włączona współpraca międzyszkolna, polegająca na uszyciu filcowych awatarków uczniom jednej ze szkół  specjalnych w Polsce .

Dzięki temu uczennice i uczniowie :

- nauczą się zarządzać procesem szycia - planować, opracowywać matryce, projektować, czyli tworzyć produkt od początku do końca.

- będą rozwijać umiejętności współpracy w grupie, dzielić się doświadczeniem i umiejętnościami pomagania sobie nawzajem oraz kształtować postawy społeczne.

Przewidywane efekty wdrożenia innowacji:

- pozytywne zmiany w zakresie zainteresowania szyciem, rękodziełem

- współpraca między uczniami i uczennicami młodszymi i starszymi

-pozytywne efekty zmian metodycznych: wzrost samooceny, zaszczepienie pasji do szycia

-  inne korzyści z wprowadzenia innowacji: nauka w przyjemnej dla ucznia formie, nacisk na rozwijanie i odkrywanie  swoich talentów.

Zakładamy również, że umiejętności zdobyte przez uczniów podczas realizacji innowacji zostaną przez nich wykorzystane nie tylko w szkole, lecz także przydadzą się w życiu prywatnym.

Do realizacji innowacji w trakcie lekcji wykorzystamy materiały zakupione w ramach dofinansowania wewnętrznego szkoły (pomoc Rady Rodziców).

Tak więc zapraszamy uczniów klas 6, 7, 8. Pierwsze spotkanie odbędzie się w piatek, 4 listopada 2022 o godzinie 14.30 . Będzie ono mieć charakter inauguracyjny, chętni otrzymają garść informacji, obejrzą filmiki instruktażowe, pouczą się szycia na kawałkach materiału.

Proszę zabrać igły i nici:)

Harmonogram dalszego szycia zostanie podany później.

Do zobaczenia na warsztatach!

Danuta Taruc, Agnieszka Ziętek- koordynatorki projektu