Jubileuszowe święto

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Zebrzydowicach zbiegł się z jubileuszem 115. rocznicy istnienia budynku tzw. „starej szkoły”, czyli placówki przy ulicy Orzeszkowej. Inauguracja obchodów rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą. Następnie zaproszeni Goście udali się do szacownej Jubilatki, by zobaczyć, jak zmieniła się na przestrzeni lat.

W murach zagościli przedstawiciele organu prowadzącego z Panem Wójtem Karolem Sitkiem na czele, przewodniczący Rady Gminy- Pan Mirosław Staniek oraz Pan wiceprzewodniczący- Eugeniusz Lose, Pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury- Małgorzata Guz, Dyrektor Gminnego Przedszkola w Zebrzydowicach- p. Dorota Bonek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kończycach Małych- p. Joanna Hanzel z reprezentantami uczniów, przedstawiciele OSP w Zebrzydowicach- p. Zygmunt Herman i p. Dariusz Chlebek oraz przedstawiciele Rady Rodziców – p. Patrycja Piątek oraz p. Krystian Kroczek.

Wśród szacownych Gości znaleźli się Państwo Emerytowani Nauczyciele i Pracownicy oraz obecni nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkoły. Nie zabrakło też tych, dzięki którym zebrzydowicka szkoła sprawnie funkcjonowała, rozwijała się, rozrastała, przechodziła reformy i piękniała- mowa o DYREKTORACH- Pani Czesławie Haczek, Pani Halinie Sztymon, Pani Jolancie Wawrzyczek, Pani Barbarze Wiji oraz Panu Grzegorzowi Gabzdylowi.

Spotkanie miało charakter sentymentalnego spaceru od przeszłości ku teraźniejszości. Zatrzymano na chwilę czas, by zanurzyć się w historii, powspominać chwile, które minęły, ale zapewne w sercach wielu zgromadzonych na moment ożyły, powróciły w obrazach, zdarzeniach, postaciach…. Do refleksji skłoniła prezentacja multimedialna przygotowana przez mgr Agnieszkę Ziętek, po której trzecioklasiści zaprosili do zwiedzanie szkoły.

Przed 10 laty miejsce to zostało na powrót dedykowane uczniom. W „starej szkole” uczą się klasy I-III i to właśnie dzięki nim placówka choć „stara”, to na nowo żyje i zapamiętuje historię- tę z XXI wieku.

Namiastkę różnorodnej działalności szkoły zaprezentowano w wybranych klasach. Goście mieli okazję wysłuchać wierszy i piosenek w gwarze Śląska Cieszyńskiego. W tym miejscu nastąpiło także wspólne odśpiewanie „Ojcowskiego domu”. Kolejnym punktem spaceru było zaprezentowanie działalności przyrodniczo- plastycznej z wyeksponowaniem pomocy pozyskanych dzięki projektowi „Zdrowa rybka, skoczna żabka”. Ostatnim zaś miejscem, które mogli podziwiać Goście, okazała się sala informatyczna z robotami z „Laboratorium przyszłości”, w której uczniowie pracowali na komputerach, grali, śpiewali. Na koniec wszystkich pożegnał głos avatara rozlegający się z monitora interaktywnego zapraszający znowu za 115 lat!.

Podczas spotkania był czas na wspólne rozmowy, wspomnienia. Dzięki wsparciu Sołtysów Zebrzydowic -p. Krzysztofa Maszadro i p. Marka Rychłego Goście zostali poczęstowani kanapeczkami, Rada Rodziców zadbała o pyszne ciasta, a kawą częstowały niezastąpione panie z obsługi naszej szkoły, za co wszystkim składamy podziękowania.

Chętni Goście uwiecznili odwiedziny w szacownej „Jubilatce” pamiątkowymi wpisami w kronice szkolnej. 14 października 2022 r. pozostanie w naszej pamięci jako niezwykły dzień- dzień spotkania pokoleń. Wszystkim uczestnikom oraz zaangażowanym w przygotowanie uroczystości nauczycielom i pracownikom z całego serca dziękuję.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach