Wyjazd do Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego.

Co roku we wrześniu Uniwersytet Śląski otwiera swój kampus w Katowicach dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych w formie Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego. W środę 28 września w ramach innowacji pedagogicznej „ Pozwól mi działać, a zrozumiem – przez doświadczenie do wiedzy”zainteresowani uczniowie z klas 8 uczestniczyli w wykładach, prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego. Zajęcia takie uzupełniają i rozszerzają podstawę programową, mogą stanowić początek nowej pasji, a może nawet przyszłej kariery naukowej.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch przystankach naukowych:

1. Biorobotyka i Biosfera

Bioelektryczność

Ciężko wyobrazić sobie obecny świat bez obecności prądu. Napędza on wszystko co nas otacza, od telefonów w naszych kieszeniach, przez elektryczne pojazdy, aż po skomplikowane, wyspecjalizowane roboty. Jednak nie wszyscy wiedzą, że prąd jest także niezbędnym elementem wszystkich istot żywych. Dzięki niemu kurczą się mięśnie, zmysły pozwalają postrzegać otaczający nas świat, a przede wszystkim funkcjonują nasze mózgi. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się czym dokładnie jest prąd w naszym ciele.

Prawdziwa magia zaczyna się po zmroku – luminescencja otaczającego nas świata

Ciemność ma w sobie coś tajemniczego i magicznego – szczególnie, kiedy dostrzeżemy w niej migoczące świetliki lub połyskującą niebiesko wodę.

2. Osobliwości Świata Fizyki

Światło – jak widzimy świat?

Naturalne światło Słońca nie tylko rozprasza mrok i dostarcza Ziemi konieczną do życia energię, ale jest dla nas również najważniejszym nośnikiem informacji. Rejestrujemy je dzięki zmysłowi wzroku, ale nie zawsze powinniśmy wierzyć własnym oczom. Uczniowie poznali niezwykłe własności światła i podstawowe prawa optyki.

Woda – żywioł niezwykły

Woda to jeden z czterech żywiołów. Kojarzy nam się z morzem, jeziorem, rzeką, deszczem czy śniegiem. To dzięki jej obecności Ziemię określa się mianem „błękitnej planety”. Woda stanowi główny składnik naszego ciała. Trudno nie przyznać, że zajmuje wyjątkowe miejsce w naszym życiu…