Narodowe czytanie

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbyła się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adam Mickiewicza.

W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym ważnym wydarzeniu. Najmłodsi uczniowie klas drugich i trzecich zostali zaproszeni przez panią Urszulę Czaudernę, nauczyciela biblioteki na specjalną lekcję. Pani Ula przybliżyła nam ideę oraz historię akcji “ Narodowego Czytania”, przedstawiła sylwetkę poety. Mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów ballady “ Pani Twardowska”, obejrzeliśmy też film, aby lepiej zrozumieć trudny dla nas język. Klasy czwarte zaproszone zostały do biblioteki przez panią Katarzynę Knyps – Korycką, by wspólnie wycłuchać wybranych ballad. Do akcji jak co roku włączyli się nauczyciele poloniści, którzy podczas lekcji poszerzyli wiedzę uczniów o epoce romantyzmu, przybliżyli sylwetkę wieszcza i wspólnie z uczniami przeczytali „Romantyczność”- utwór otwierający tomik. To był cudownie spędzony wspólnie czas.