Akcja "Boom na komiksy i gry planszowe w bibliotece"

Biblioteka szkolna w Zebrzydowicach wzięła udział w akcji „Boom na komiksy i gry planszowe w bibliotece”. Celem akcji było wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w ramach pozaszkolnej edukacji nieformalnej i szkolnych zajęć pozalekcyjnych orazwprowadzanie nowoczesnych form pracy z komiksami i grami planszowymi w bibliotekach publicznych i szkolnych.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wraz z Wydawnictwem Story House Egmont Sp. z o.o. ufundowały naszej szkole pakiet komiksów i gier planszowych.
Nasza biblioteka wzbogaciła się o następujące pozycje jak:

  Ptyś i Bill tom 1 - Do ataku!, Cric, Pierre Veys, Laurent Verron, Laurent Verron,

  Lou! tom 1, Julien Neel,

  Studio tańca tom 1, Bertrand Escaich, Caroline Roque,

  Siostry, Cazenove Christopher, Maury William,

  Ernest i Rebeka tom 1 - Mój kumpel mikrob, Bianco Guillaume,

  Kamila i Konie tom 1 - Miłość Oceana, Lili Mesange, Stefano Turconi,

  FITS Travel  gra,

  Łap za słówka – gra karciana,

  Ubongo - gra do plecaka.

Warunkiem otrzymania tego kompletu byłoprzesłanie relacji z działań, przeprowadzonych w ramach akcji BOOM. 9 listopada 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyły się lekcje biblioteczne, wykorzystujące grę FITS Travel.

Klasa 7d dzielnie przystąpiła do warsztatów „W grupie dobrze się układa”.

Zaczęto od zapoznania się - uczniowie mieli za zadanie zapisać na kartkach swoje imię oraz narysować coś, co lubią robić. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, kto  w klasie „uwielbia pieczeń”, projektuje gry, pasjonuje się fotografią czy jest np. utalentowany muzycznie. Kolejną formą sprawdzenia wiedzy o koleżankach i kolegach z klasy było „Kreatywne Bingo”. Pytania: kto ma urodziny w lecie, bądź kto uwielbia jeździć na rowerze, nie stanowiło trudności dla naszych uczestników.

Dużym wyzwaniem dla naszych siódmoklasistów był challenge z użyciem gry FITS Travel. Prowadząca warsztaty przygotowała wzór ułożony z klocków tej gry. Wytypowane z czterech drużyn osoby, mogły zobaczyć na kilkanaście sekund ułożony wzór, a następnie musiały przekazać grupie instrukcje, jak należy rozmieścić klocki na planszy. Nasi uczestnicy byli niesamowicie zdeterminowani i skupieni, aby wykonać to trudne zadanie. Satysfakcja z jego wykonania była ogromna, a okrzyki radości wypełniły czytelnię biblioteki.

Kolejne ćwiczenie polegało na ustawieniu uczestników, a prowadząca nakleiła na ich plecach kolorowe karteczki w kształcie figur z gry FITS Travel. Ich zadaniem było jak najszybsze połączenie się w grupy, zgodnie z kolorami znaczków na plecach. Ale i tu znalazł się haczyk, bowiem nie można porozumiewać się między sobą!

Podczas tych warsztatów uczniowie mieli zastanawiać się i analizować, co sprawia, że są silni jako zespół. Wnioski zostały spisane na „interaktywnej tablicy”.

Na zakończenie siódmoklasiści odrysowali swoje dłonie na ogromnej kartce, mając w pamięci, iż w grupie NAPRAWDĘ dobrze się układa!