Dzień Niedźwiedzia Polarnego

27 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego.

Te miłe, puszyste i śnieżnobiałe zwierzęta to jedne z największych i najniebezpieczniejszych drapieżników lądowych. Niedźwiedzie polarne są ssakami, które w odróżnieniu od swoich kuzynów za główny posiłek uważają mięso – dla którego są w stanie przebyć tysiące kilometry w ciągu roku. Szukają pożywienia na skutych lodem wodach, łowiąc foki, morsy czy narwale. Kolor niedźwiedziego futra daje im możliwość kamuflażu przed zagrożeniem. Pod warstwą futra mają pokaźny zapas tłuszczu, który sprzyja utrzymaniu stałej temperatury ciała. Małe uszy i ogonek również zabezpieczają przed utratą ciepła. Niby tak niepozorne i niezgrabne misie, a jacy pływacy – godzinami potrafią pływać w poszukiwaniu jedzenia. Efekt cieplarniany powoduje, iż dotąd spokojne i sielankowe życie zostaje zagrożone. Dryfowanie na krze, przemierzając bezkres Arktyki może niedługo stać się wspomnieniem.

W obchody Dnia Niedźwiedzia Polarnego włączyli się również uczniowie naszej szkoły. Poniżej prezentowane są wyróżnione prace plastyczne.