18 września 2018

18 września – klasy ósme i trzecie gimnazjalne mogły zobaczyć w kinie w Jastrzębiu Zdroju fascynującą ekranizację kultowej książki Arkadego Fiedlera pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

Film opowiada historię takich pilotów jak Witold Urbanowicz, Jan Zumbach, Witold Łokuciewski, Mirosław Ferić, Josef Frantiśek, Ludwika Paszkiewicz, Stanisław Karubin. Polscy piloci początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków. Film opowiadał nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział polscy lotnicy podczas bitwy o Anglię, ale pokazuje też ich życie prywatne – kogo kochali, kogo stracili, za czym tęsknili. Film zrobił na uczniach duże wrażenie, podobnie jak obsada głównych ról w osobach znanych polskich aktorów takich jak np. Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Kwaśniewski i inni. Po projekcji filmu nauczyciele poloniści omówili lekturę, pogłębiając wiedzę swoich uczniów na temat bohaterstwa polskich żołnierzy podczas II wojny światowej.