Wyjazd na "Noc Biologów"

10 sty­cz­nia 2020 ro­ku  ok. 40 uczniów naszej szkoły wzięło kolejny już raz udział w „No­cy Bio­lo­gów”

Te­matem prze­wod­nim te­go­ro­cz­ne­go wy­da­rze­nia były „Glo­bal­ne zmia­ny śro­do­wi­s­ka”. W tym dniu „noc” dla uczniów rozpoczęła się już krótko po 16, bo wówczas rozpoczęły się  zajęcia na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Młodzież mogła zapoznać się z pra­co­w­ni­kami In­sty­tu­tu Bio­lo­gii, Bio­te­ch­no­lo­gii i Ochro­ny Śro­do­wi­ska, zobaczyć la­bo­ra­tor­ia i ich wy­po­sa­że­nie. Uczniowie wzięli udział w wykładach, pokazach, wystawach, a także w konkursach. WKonkursie „Eko–Race”, który polegał na zbudowaniu eko–wyścigówki z materiałów z recyclingu uczeń z klasy 6d – Marcin Czysz zajął I miejsce.Również kilku uczniów dobrze poradziło sobie w konkursie „PlastUŚ”, w którymzmierzyli się  w różnego rodzaju konkurencjach zręcznościowych z wykorzystaniem elementów wyposażenia laboratorium mikrobiologicznego.Uczniowie zobaczyli jak w domowych warunkach wykonać wydajny filtr wody. Na zakończenie poznali niezwykłe zwierzęta niesporczaki, które dzięki swoim zdolnościom potrafią przetrwać w przestrzeni kosmicznej, temperatury od zera absolutnego do 150° Celsjusza, toksyny, próżnię, promieniowanie, a nawet kompletny brak wody. Opiekunami wyjazdu były: Dorota Hobernik – Pindel, Agnieszka Karwowska – Pawliczek, Agnieszka Ziętek.