Patriotyczne śpiewanie

Dnia 7 maja br. o godz. 7.00 aula Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego   w Zebrzydowicach zakwitła biało- czerwono i biało – granatowo. Uczniowie klas od drugiej sp do trzeciej gimnazjum w liczbie około 250 osób ubrani na galowo, a członkowie chórów szkolnych „Melodyjka” i „Melodia” ubrani w stroje chóralne gorączkowo oczekiwali na podsumowanie blisko dwumiesięcznych przygotowań do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Do hymnu".

Organizatorem konkursu było Narodowe Centrum Kultury w Warszawie a adresatem szkoły podstawowe. Projekt powstał z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W konkursie brało udział 300 szkół podstawowych z całego kraju w tym 39 placówek z województwa śląskiego. Regulamin przewidywał zaśpiewanie jednogłosowo hymnu narodowego oraz dwóch wybranych z podanych propozycji pieśni patriotycznych. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali: „Mazurka Dąbrowskiego”, „Marsz Polonia” oraz „Odę do radości”.

O godz. 8.00 rozpoczęło się wyczekiwane nagrywanie pod czujnym okiem i uchem jury konkursowego. Po wyśpiewaniu ostatniej pieśni przeprowadzono z uczniami krótki wywiad dotyczący konkursu i przygotowań do niego.  Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W realizację zaangażowali się wszyscy: dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele, rodzice  i uczniowie. Nad scenografią pracowały: p. Jadwiga Bajger, p. Maja Kościelny,a stronę muzyczną poprowadziła p. Beata Pilśniak- Hojka. Przystąpienie do tego przedsięwzięcia artystycznego było ogromnym wyzwaniem, ale też wielkim, niezapomnianym przeżyciem naznaczonym duchem patriotyzmu.