Moja, Twoja, Nasza - BIBLIOTEKA!

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się
w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.

Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich wybrał hasło Jolanty Poważyńskiej, promujące XX Tydzień Bibliotek. Tegoroczna akcja odbędzie się pod hasłem:

Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!

Uzasadnienie hasła:

„Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub Facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać”.

Autorem najlepszego projektu na plakat Tygodnia Bibliotek jest Emil Idzikowski: „Plakat Emila Idzikowskiego ma siłę graficznego oddziaływania. Kompozycja czystych barw niesie ze sobą nie tylko efekt optyczny, ale też przekaz racjonalny. Biel w centrum grafiki symbolizuje światło wiedzy, czystość prawdy. Dla większości osób znane ze szkoły zjawisko rozszczepienia światła oraz efekt barw dopełniających przypominają, że nieskazitelna czystość światła jest sumą wszystkich barw, a więc… różnorodnych treści, nauki i emocji, dostępnych na bibliotecznych półkach”.

Agresywny wizualnie plakat dobrze spełnia funkcję agitacyjną.