100. rocznica śmierci Cezarego Hallera

W dniu 12 stycznia 2019 roku grupa uczniów wraz z opiekunkami: Marią Branny, Klaudią Baron i Aldoną Kopiec odwiedziła wyjątkowe miejsce, Kaplicę Hallerów w Dworach (dzielnicy Oświęcimia), gdzie w lutym 1919 roku został pochowany Cezary Haller de Hallenburg, który zginął 26 stycznia 1919 roku po przegranej bitwie z oddziałami czeskimi w Kończycach Małych.

Kaplica-mauzoleum Hallerów znajduje się w pięknym parku krajobrazowym zachowanym w pierwotnych granicach. Klasycystyczny budynek wzniesiono pod koniec XVIII wieku. W 2010 został odrestaurowany. W krypcie spoczął Cezary Haller, jego syn Cezary Antoni, Barbara Haller de Hallenburg–Rotmanowa i jej mąż Ignacy Rotman.

Nauczycielka historii Maria Branny zaprezentowała młodzieży sylwetkę Cezarego Hallera oraz jego dokonania (dowodzenie obroną północnego skrzydła polskiego wzdłuż linii kolejowej), wspomniała o przypadających rocznicach.

Uczniowie zapalili symboliczny znicz, odmówili też modlitwę za spokój duszy wybitnego Polaka walczącego na Śląsku Cieszyńskim.