Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach

X JUBILEUSZOWY WIECZÓR REGIONALNY ZA NAMI…

          7 listopada w auli naszej szkoły po raz kolejny miało miejsce niezwykłe wydarzenie, tym razem jubileuszowe. Chodzi oczywiście o Wieczór Regionalny – na stałe już wpisany w tradycję naszej placówki, promujący gwarę oraz obrzędy i zwyczaje zebrzydowian, czyli mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Tym razem ów wieczór wpisał się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego w tym fascynującym oraz perfekcyjnie opracowanym i przygotowanym przedstawieniu nie zabrakło elementów patriotycznych. Ponadto każdy z zacnych gości zaproszonych tego wieczoru na stoliku znalazł efektowny biało – czerwony kotylion. Tę pierwszą inscenizację obejrzeli między innymi: starosta powiatu cieszyńskiego – Janusz Król, radna powiatu cieszyńskiego i wieloletnia dyrektor naszej szkoły – Czesława Haczek, sekretarz gminy Zebrzydowice – Piotr Fojcik, wiceprzewodnicząca rady gminy- Beata Piątkowska, proboszcz parafii NMP – ks. Marian Brańka i wikary ks. Dariusz Suchy, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół z terenu gminy: Janusz Sikora, Danuta Czyż, Magdalena Matuszyńska, Jolanta Fuchs, dyrektor biblioteki – Teresa Sojka, wybitny znawca i miłośnik kultury regionu cieszyńskiego – profesor Daniel Kadłubiec,  dyrygent chóru „Echo” – dr Jadwiga Sikora, członkowie Macierzy Ziemi Cieszyńskiej z prezesem Zarządu – Martą Kawulok, prezes Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii w Zebrzydowicach – Mariola Rojek, przedstawiciel Rady Rodziców – Brygida Szostok, nauczyciele czynni oraz emerytowani naszej szkoły, a także przedstawiciel miejscowych mediów – Przemysław Lose.         

          Tematem Jubileuszowego Wieczoru Regionalnego było po prostu takie zwyczajne życie mieszkańców Zebrzydowic, cieszących się wolnością w Niepodległej Polsce oraz szanujących takie wartości jak: rodzina, praca, dobro, wolność, tradycja, ojczyzna, kochających język przodków, ich stroje, tańce i śpiewy. A wszystkie te cuda pokazali uczniowie przygotowani do tego występu przez panie: Katarzynę Dynek, Aldonę Kopiec, Beatę Pilśniak – Hojkę i Marię Branny. Scenariusz powstał w oparciu o teksty Eweliny Szuścik, Jana Chmiela i Anieli Kupiec. To, co działo się na scenie, było po prostu perfekcyjne, a niektórzy uczniowie przeszli samych siebie, bo czuli to, co mówili i zachwycili, a także niezwykle wzruszyli zebraną w auli publiczność. Przedstawienie zostało dopełnione wyjątkowym klimatem i nastrojem, dzięki jesienno – nostalgicznej scenografii wykonanej przez panie: Marię Kościelny i Jadwigę Bajger. Nie można w tym miejscu pominąć wyglądu całej auli wraz z ustawieniem i dekoracją stolików, na których ułożone zostały zasuszone liście, kasztany i żołędzie, nawet na parapetach okiennych  nie brakło jesieni. Jedynym zaś oświetleniem sali były palące się świece w różnorodnych latarenkach i o ten niespotykany wystrój zadbały panie: Izabela Gałuszka, Maria Szczypka, Ewa Karpeta oraz Dagmara Duraj, która zadbała również o fotorelację. Obsługą kulinarną zajęły się panie: Gerlinda Wawro, Iwona Zomerlik, Elżbieta Balas, a także uczennice klas ósmych, które wdzięcznie i sympatycznie zadbały o kawę i herbatę dla dostojnych gości. Ponadto nieocenioną pomocą w organizacji służyli: p. Alina Czyż, p. Marek Mażarski, p. Grzegorz Kukuczka, p. Henryk Gorol, p. Sławomir Bukowczan, p. Jarosław Utikal. Należy również dodać, że ten kolejny wieczór regionalny mógł się odbyć dzięki wsparciu Wójta Gminy Zebrzydowice, dyrektora GOK, państwa Paciów, Szopów i Ługowskich.

            Po zakończonym występie pan Dyrektor zaprosił do odśpiewania hymnu państwowego i w auli rozległy się cztery zwrotki ”Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrali niektórzy z zaproszonych gości. Najwspanialszym jednak podsumowaniem tego widowiska było wystąpienie profesora Kadłubca, który dowiódł, ze gwara cieszyńska wywodzi się ze staropolszczyzny, zachęcał więc do jej pielęgnowania i dbałości o korzenie. Po spotkaniu przy stole goście zostali zaproszeni jeszcze do odwiedzenia szkolnego muzeum połączonego z izbą regionalną, o urządzenie którego zadbały panie: Jolanta Wawrzyczek i Maria Branny.

            8 listopada – w tym dniu program Jubileuszowego Wieczoru Regionalnego został powtórzony jeszcze trzykrotnie – w godzinach dopołudniowych obejrzeli go w dwóch grupach uczniowie szkoły, a o godz. 17 zaproszeni do szkolnej auli rodzice młodych aktorów i chórzystów oraz mieszkańcy Zebrzydowic kochający gwarę. Ilość osób, która przybyła tego popołudnia do szkoły przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów!