Program informacyjno – edukacyjny Wojewódzkiej Stacji Epidemiologiczno – Sanitarnej.

W ramach wojewódzkiej Akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „WIRUSOOCHRONA” w naszej szkole przeprowadzono zajęcia dla uczniów klas I-III w oparciu o scenariusz przygotowany na konkurs organizowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach.

Ich głównym celem była promocja podstawowych zasad higieny osobistej wśród najmłodszych w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy. Dzieci do zajęć zostały zaproszone przez awatar-rybkę, symbol zdrowia, bo wszyscy znamy powiedzenie “zdrów jak ryba”. Podczas prezentacji uczestnicy dowiedzieli się co to jest wirus, jak wygląda, kogo atakuje i jaką drogą można się nim zarazić. Następnie nadszedł czas na postawienie najważniejszego pytania “ Co możemy zrobić aby się chronić przed wirusem?”. W odpowiedzi na nie pomogło nam rozwiązanie krzyżówki, do której pytania zawisły w postaci kropel spływających z parasola. Oczywiście aby cieszyć się zdrowiem należy właściwie się odżywiać i uprawiać sport, ale przede wszystkim dbać o higienę. Jak ważne jest prawidłowe mycie rąk pokazało nam przeprowadzone doświadczenie z brudem, po którym to wspólnie ćwiczyliśmy ważne etapy mycia rąk aby dobrze je zapamiętać. Na podsumowanie uczniowie w parach układali puzzle matematyczne, podczas których utrwaliliśmy zasady bezpieczeństwa obowiązujące w naszej szkole. Po wykonaniu modeli wirusów z plasteliny każdy uczestnik otrzymał medal “Pogromca wirusów”.
     Przy głównym wejściu do naszej szkoły powstała gazetka tematyczna aby inspirować uczniów jak i rodziców do działań w walce z rozprzestrzenianiem się wirusów. Dla chętnych uczniów z naszej szkoły zorganizowano k onkurs plastyczny na zaprojektowanie maseczki ochronnej pod tytułem „Moja maska kolorowa i ochrona już gotowa”. Zwycięzców poznamy już wkrótce!