Dzień liczby Pi

W dniu 14.03.2019 r. w szkole podstawowej obchodzono kolejny raz dzień liczby π. W tym roku to umowne święto matematyki  było  szczególne,  gdyż  rok 2019 jest rokiem matematyki.

W szkole pojawiło się wiele gazetek dotyczących historii odkrycia liczby π, a uczniowie  klas  5,6,7 i 8 uczestniczyli w konkursie zorganizowanym z okazji dnia liczby π. Każda klasa miała wykonać trójwymiarowy  model liczby π. Ponadto wytypowane z każdej klasy trzyosobowe drużyny  rywalizowały ze sobą w pięciu konkurencjach.  W pierwszej musieli wypisać wyrazy zawierające „pi”; w drugiej szukali w rozwinięciu liczby π liczb określających numer sali muzeum szkolnego, sumy oczek na kostce do gry oraz liczby lat, która upłynęły od śmierci Einsteina; trzecia konkurencja polegała na znajdowaniu kolejnych cyfr w rozwinięciu ukrytych pod znakami rzymskimi  i powinni otrzymać numer telefonu do szkoły; kolejną konkurencją było ułożenie z rozsypanki  wyrazowej wiersza  wykorzystującego mnemotechnikę liczby π; na końcu uczniowie mieli za zadanie ułożyć w poprawnej kolejności wiersz Wisławy Szymborskiej „Liczba π”, który został pocięty na kawałki. Konkurencje były przeplatane pokazem slajdów oraz muzyką jaka została skomponowana na podstawie rozwinięcia liczby π. W kategorii klas 5 i 6 pierwsze miejsce zajęła klasa 5a, drugie 5d a trzecie 6a i 6b, w kategorii klas 7 i 8 pierwsze miejsce zajęła klasa 8c, drugie 7c, a trzecie 7b. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy. Organizatorkami zabawy były panie Bożena Piguła i Agnieszka  Ziętek.