DZIEŃ BEZ TELEFONU

Brzmi dziwnie, prawda? Jak przeżyć dzień bez dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji, przeglądania internetu i jeszcze wielu innych czynności, na które pozwalają nasze telefony i smartfony? A jednak internauci na całym świecie już od kilkunastu lat nawołują do wyłączenia komórki na 24 godziny. To nieoficjalne święto ma nam przypomnieć, że istnieje życie bez telefonu.

Według badań naukowych aż 36% młodych osób nie wyobraża sobie jednego dnia bez telefonu, a co czwarty nastolatek wróciłby się po aparat, w przypadku zostawienia go w domu. Dlatego została zainicjowana ogólnopolska kampania społeczna pt:
„Uwaga! Fonoholizm!”, która dąży do podejmowania działań na rzecz przeciwdziałania nadmiernemu użytkowaniu telefonu komórkowego przez młodzież. Kampania skierowana jest do nauczycieli, uczniów oraz rodziców.

Na podstawie raportu z badań „Młodzież a telefony komórkowe” wynika, że 68% nastolatków traktuje aparaty jako niezbędny element życia codziennego. A uzależnienie od telefonu komórkowego może prowadzić do osłabienia więzi międzyludzkich, zubożenia języka komunikacji, występujących trudności w nawiązywaniu relacji bezpośrednich, zaniku zainteresowań oraz pasji, a przede wszystkim może stać się przyczyną zaburzenia funkcji biologicznych, co w konsekwencji prowadzi do problemów w codziennym życia. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dziecka i reagować, gdy większość dnia młoda osoba spędza przed ekranem telefonu komórkowego.

Film do obejrzenia.