29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W tym dniu już od 2001 roku organizowane są różnorodne akcje czytelnicze. Patronką święta jest Janina Porazińska – autorka książek dla dzieci i redaktorka czasopism „Płomyczek”, „Słonko” i „Poranek”. Jest to dobry moment, aby zachęcać do sięgania po książki oraz przypomnieć dorosłym (rodzicom, nauczycielom), dlaczego warto czytać na głos.

Głośne czytanie stymuluje rozwój dzieci i młodzieży oraz ma wiele zalet, najważniejsze z nich:

• poszerzanie wiedzy ogólnej,

• nauka języka ojczystego (wymowa, słownictwo, gramatyka, ortografia),

• rozwijanie kompetencji kulturowych, ciekawości świata i wyobraźni,

• trenowanie mózgu (koncentracja i pamięć),

• rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia,

• zwiększanie wrażliwości emocjonalnej i moralnej,

• wspólne spędzanie czasu i budowanie więzi międzyludzkich (przede wszystkim tych najważniejszych – z rodzicami i innymi ważnymi dorosłymi),

• dostarczanie tematów do rozmowy i doskonalenie umiejętności komunikacji,

• wyrabianie nawyku sięgania po książki.

.

Pierwszy miesiąc roku szkolnego to doskonała okazja do wdrażania nowych nawyków, takich jak codzienne kilkuminutowe czytanie na głos (w domu, na lekcji, w świetlicy, w bibliotece). Mogą to być różne pozycje literatury, albo jedna książka czytana w odcinkach, najlepiej zawsze o tej samej porze dnia.

Zaczynamy od dzisiaj i zapraszamy codziennie wszystkich chętnych uczniów po 4 lekcji do naszej szkolnej czytelni na wspólne czytanie.