Oskar „popłynął” po laur!

Organizatorami XII Ogólnopolskiego Konkurs Literackiego "Płynąć pod prąd" są Szkoła Podstawowa nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu, Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny oraz Klub Herbertowskich Szkół. Honorowy patronat nad konkursem objął siostrzeniec poety dr hab. Rafał Żebrowski. Honorowym przewodniczącym jury został prof. Jan Miodek. Honorowy patronat instytucjonalny nad konkursem objęli: Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczył uczeń klasy 8a Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach OSKAR AUGUSTYN.

Tematem pracy konkursowej było przedstawienie w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej lub wiersza historii bohatera nieznanego szerokiemu gremium, osadzonego w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej, rodzinnej, który był lub jest wierny, podobnie jak Zbigniew Herbert, wartościom takim jak Bóg, Honor, Ojczyzna, Prawda – nawet za cenę utraty życia.

Oskar Augustyn swoją opowieść zatytułowaną „Mój koryfeusz” poświęcił Pradziadkowi Franciszkowi, który podczas II wojny światowej aktywnie działał na rzecz Polski, otrzymał Krzyż Partyzancki, a swoją postawą pokazał, że w życiu, zgodnie ze słowami Herberta, czasami trzeba „płynąć pod prąd”, ale należy pamiętać o „postawie wyprostowanej”, by nie stracić kręgosłupa moralnego. Praca prozatorska wzbogacona została o dokumenty, świadectwa, zdjęcia. Z ogromną radością przekazujemy, że Oskar kolejny raz znalazł się na podium. W ogólnopolskim konkursie zajął II miejsce w kategorii szkół podstawowych. Z sukcesu cieszy się polonistka Katarzyna Dynek, ale przede wszystkich Rodzina Oskara, dumna z tego, iż swoją pracą złożył hołd Pradziadkowi Franciszkowi- ich osobistemu Bohaterowi. Oskar został zaproszony na uroczystą galę laureatów, która odbędzie się we wrześniu we Wrocławiu. Jeszcze raz gratulujemy!