Zapatrzeni w Baczyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński to od 33 lat patron Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach, który zachwyca nie tylko młodością i talentem, ale urzeka patriotyzmem. Taki patron zobowiązuje i uskrzydla, bo przecież Baczyński pozostaje na kartach historii i literatury polskiej, jako poeta -żołnierz, który nie uchylił się przed najwyższą dla Ojczyzny ofiarą i jest „ jednym z największych meteorów poetyckich”. To o Nim myśląc, Stanisław Pigoń powiedział: „Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów…”.

Włączając się w obchody Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, chętni uczniowie zaangażowali się w ogólnopolski  Międzyszkolny Konkurs Literacki "Zapatrzeni w Baczyńskiego", którego celem było napisanie wiersza  dotyczącego postaci K. K. Baczyńskiego lub czasów, w jakich żył.  I miejsce w kategorii klas VII- VIII zajął uczeń naszej szkoły- Jakub Kwolek z klasy 7a. W poetyckich zmaganiach wspierała go polonistka Katarzyna Dynek. Utwory konkursowe znajdą się w okolicznościowym tomiku poezji, który zostanie wydany jesienią.

Cieszy fakt, że w XXI wieku, w którym człowiek nie ma czasu na rozmowę z samym sobą, z innymi ludźmi, na chwilę refleksji i zadumy, znajdują się wśród  młodzieży miłośnicy poezji, ludzie na nią wrażliwi, mający potrzebę tworzenia słowa poetyckiego.