XIV edycja Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kubisza

Bo na naszej śląskiej  niwie / kwitnie kwiatów dużo…

W wierszu Pierwiosnek nadolziański Mickiewicz napisał:

I wybiegło dziecię rankiem,

Zobaczyło kwiatki

I zerwało kilka drobnych

Na bukiet dla matki.

W tych paru prostych rymach zawarły się najważniejsze wartości: umiłowanie rodzimej ziemi, uroda ojcowskiego domu, silny związek z tradycją, miłośćdo matki.

Stokrotki, pierwiosnki, liście, ptaki, woda, kłosy zbóż przypominają,że żyjemy, by sycić się Chlebem niebieskim, jak pisze Poeta w jednym z utworów.

Celem tegorocznej  XIV edycji Powiatowego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kubisza  było ukazanie w formie wiersza piękna przyrody Śląska Cieszyńskiego - kwiatów, drzew, krzewów oraz związanych z nimi legend i opowieści. Przewodniczącą jury, jak co roku, była Aleksandra Błahut-Kowalczyk, prawnuczka Jana Kubisza.

Uczennica klasy 7d Szkoły Podstawowej im. K.K. Baczyńskiego - Martyna Bąkowska, pisząca pod kierunkiem polonistki Aldony Kopiec, uzyskała I miejsce za wiersz Wiosna.