Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Zebrzydowicach

Obchody Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Szkole Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Zebrzydowicach

"W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury, w 100-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu".

      To dla naszej szkoły szczególnie ważny rok, gdyż poświęcony Patronowi. W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Patrona Szkoły uczniowie zostali zapoznani bliżej z życiem i twórczością żołnierza- poety. Część klas oglądała film pt. „Baczyński”, zapoznawała się z różnymi materiałami dokumentalnymi, publikacjami prezentacjami poświęconymi K. K. Baczyńskiemu.Chętni uczniowie wzięli udział w konkursach poświęconych życiu i twórczości przedstawiciela pokolenia Kolumbów. Zaangażowali się w konkursy literackie, plastyczne, a także historyczne organizowane na różnych szczeblach- od szkolnego po ogólnopolski, osiągając sukcesy.

     Swoistą formą uczczenia Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego okazała się zmiana, jaka nastąpiła w głównym wejściu szkoły. W miejsce portretu, który znajdował się tam od 33 lat ( nadanie imienia miało miejsce 1988r.) pojawił się wielki mural uwieczniający Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na tle mrocznego czasu, w jakim przyszło mu żyć. Dzieło Marcina Skurowskiego – „Wnętrza z charakterem graffiti na zlecenie” - skłania do głębokiej refleksji, a poprzez swoją trójwymiarowość sprawia, że Patron spogląda na społeczność szkolną z każdej strony, jakby zachęcał nas do pamiętania o sprawach ważnych i ponadczasowych, takich jak wierność, miłość, Ojczyzna. Miejsce poświęcone Patronowi Szkoły dopełnia wystawa, w której znalazły się prace konkursowe uczniów naszej szkoły- ich własne utwory poetyckie inspirowane twórczością Poety, efekt II edycji konkursu „Być jak Krzysztof Kamil Baczyński”. Na półkach ponadto wśród tomików poezji można zobaczyć książki poświęcone Baczyńskiemu z cennymi dedykacjami. Wśród nich znajduje się wpis pani Anieli Kmity- Piorunowej – ciotecznej siostry Baczyńskiego oraz dwie dedykacje Wiesława Budzyńskiego, autora publikacji o Baczyńskim, tj. „Taniec Baczyńskiego”, „Warszawa Baczyńskiego”, „Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila”, które pozyskaliśmy podczas spotkania z autorem w czasie wycieczek szkolnych do Warszawy. Wyeksponowane zostały także życzenia, które dotarły do naszej szkoły w związku z tak zacnym Jubileuszem.