Światowy Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi w 2021 przypadał na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim było hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Jest to największe na świecie święto ekologiczne, obchodzone w 192 krajach. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John Mc Connell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r.

Jak co roku nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Ziemi. W tygodniu, w którym przypadało to święto, wszyscy uczniowie klas 4 - 8 otrzymali najważniejsze informacje dotyczące dbania o naszą planetę, zostali zachęceni do promowania działań proekologicznych oraz zmiany trybu życia na bardziej przyjazny naszej planecie. Klasy 7 i 8 rozpoczęły lekcję biologii od obejrzenia prezentacji poświęconej ochronie środowiska, a 22 kwietnia otrzymały również link do filmiku na temat segregacji odpadów. W klasie 4a odbyła się lekcja przyrody, podczas której uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne, układali hasła i rymowanki o Dniu Ziemi oraz czytali napisany wcześniej list przyrody do ludzi. Z tej okazji uczniowie 4a przygotowali również na lekcję przyrody plakaty o wybranym parku narodowym. Z kolei uczniowie klasa 5a wykonywali stroje ekologiczne z surowców wtórnych, a na lekcji geografii oglądali prezentacje i filmiki poświęcone sytuacji ekologicznej na świecie. Uczniowie klasy 6a, 6b, 6c i 6d brali udział w quizie online, wykonywali prace plastyczne i ...„wysyłali wszystkie śmieci w kosmos?”

W klasach 6b i 7a odbyły się zajęcia z wychowawcą o tematyce związanej z budowaniem świadomości ekologicznej.

W związku z obecną sytuacją wszystkie działania odbyły się w sposób zdalny podczas zajęć online.

"Dzień Ziemi to dobra okazja, by pokazać młodzieży jak cenna jest dla nas nasza planeta, ale nie wolno na tym poprzestać".