Ogólnopolski program edukacyjny “Kubusiowi przyjaciele natury".

W II półroczu uczniowie klas 1-3 wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym “Kubusiowi przyjaciele natury”. Jego celem była popularyzacja ochrony przyrody, zasad ekologii, aktywnego spędzania czasu oraz uczenie dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw. Uczniowie zrealizowali następujące tematy:

•   Dbamy o rośliny i zwierzęta - nawet te najmniejsze,
  •   Dbam o aktywność fizyczną,
  •   Dbam o siebie, jem warzywa i owoce,
  •   Dbam o zasoby naturalne (powietrze, wodę i energię),
  •   Dbam o segregację śmieci i tworzę z nich coś nowego,
  •   Dbam o naturę.

W czasie zajęć dzieci wykonywały różne zadania:

1.ekologiczne :

• wykonały prace plastyczno – techniczne z wykorzystaniem materiałów z recyklingu („Potwór ekologiczny”, „Pojazdy” , „Zabawki”)
  • wzięły udział w konkursie fotograficznym ekologiczno- przyrodniczym z okazji Dnia Ziemi
  • obejrzały film edukacyjny nt. segregacji śmieci
  • rozwiązywały zadania quizu utrwalającego wiadomości na temat segregacji śmieci

2.prozdrowotne:

• przygotowywały zdrowe posiłki oraz planowały dzienny jadłospis
  • poznały piramidę żywieniową
  • nauczyły się piosenki „W zdrowym ciele zdrowy duch”
  • nakręciły filmiki z propozycjami ćwiczeń gimnastycznych
  • poznały różne dyscypliny sportowe oraz korzyści jakie daje nam ruch

3. przyrodnicze:

• wykonały prace plastyczne nt. Jak dbam o przyrodę?
  • założyły hodowlę nowalijek (rzeżuchy, szczypiorku, cebulki)
  • oglądały filmy edukacyjnego: „Co to jest las?”, „Czego potrzebują rośliny? Jak rosną, kwitną i owocują?”, „Budowa kwiatu, rola pszczół w zapylaniu”
  • poznały wybrane gatunki roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz Polską Czerwoną Księgę Zwierząt
  • poznały niektóre polskie parki narodowe, rezerwaty i pomniki przyrody
  • obejrzały film edukacyjny o krążeniu wody w przyrodzie i jej wykorzystaniu oraz oszczędzaniu
  • poznały stany skupienia wody
  • wykonywały doświadczenia z wodą
  • obejrzały film edukacyjny nt. „Nie taki prąd straszny” i poznały sposoby oszczędzania energii elektrycznej

W czasie zajęć wykorzystywano także komputerowe gry edukacyjne „Graj z Kubusiem” dołączone do programu. Treści programu były realizowane także w czasie nauczania zdalnego.

Na zakończenie szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający przyznanie tytułu „Kubusiowi przyjaciele natury”.