Spotkanie regionalne w SP w Zebrzydowicach

W piątek 14 lutego w naszej szkole gościliśmy niezwykłych gości. Była to Dy-rektor Gminnego Kultury w Zebrzydowicach, pani Małgorzata Guz, pan Andrzej Gojowy oraz pan Klaudiusz Grzybek wraz z dziećmi z zespołu „Kończaneczki” - uczniami naszej szkoły, a byli to: Martynka Losa, Marysia Brachaczek, Marek Hanzel oraz Piotrek Siwak.

Pani Dyrektor opowiedziała historię Śląska Cieszyńskiego, przedstawiła elementy tradycyjnego stroju oraz zaprezentowała język gwarowy. Zwróciła szczególną uwagę na utrzymanie się wśród mieszkańców silnego poczucia więzi, które trwa do dziś. Pan Andrzej opowiedział o zwyczajach pasterzy Beskidu Małego, jak wygląda wypas owiec na górskich polanach, przedstawił budowę trąbity i zagrał na instrumencie. Dzieci zaśpiewały piosenki związane z ziemią cieszyńską oraz zaprezentowały dwa tańce pod okiem pana Klaudiusza. Wspólnie nauczyliśmy się przyśpiewki ludowej: „Kulało się kulało czerwone jabłuszko”. Wszyscy goście byli ubrani w piękne stroje regionalne. Mogliśmy posłuchać też brzmienia instrumentu z rodzaju harmonii jakim jest akordeon. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i radością uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do czasów swoich starzików i starek. Była to dla nas ważna lekcja miłości do naszej małej Ojczyzny. Serdecznie dziękujemy!